Nazolabial kıvrım, burnun her iki yanından ağzın köşelerine doğru uzanan derin kıvrımdır. Bu kırışıklık, doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak daha belirgin hale gelir.

Yanaklardan yağ kaybedildiğinde cilt hacmi azalır ve bu kıvrımın daha derin görünmesine sebep olur. Tekrar tekrar gülümsemek veya “kocaman bir gülümseme” bu bölgede kalıcı, derin kırışıklıklara neden olabilir.

Nazolabial Kıvrımlara Dolgu Nasıl Yardımcı Olur?

Derin nazolabial kıvrımlar, hyaluronik asit bazlı dermal dolgu maddesinin çevre bölgeye enjekte edilmesiyle düzeltilebilir, kaybedilen hacmi geri kazandırır ve bu kırışıkların görünümünü yumuşatır.

Nazolabial kıvrım enjeksiyonlarının amacı, cilt hacmini eşitleyerek size daha pürüzsüz, tazelenmiş görünümlü bir dudak çevresi kazandırmaktır. Enjekte edilebilir dolgu, yüzün dudak, yanak ve gülme çizgileri gibi bölgelerine hacim kazandıran geçici bir tedavidir. Herhangi bir tıbbi tedavi gibi, potansiyel riskleri ve yan etkileri vardır.

Nazolabial Dolgu Yapılırken Acır mı?

Nazolabial kıvrım dolgusu tedavisinden önce bölgeye bir uyuşturma kremi (ör. EMLA veya LMX veya bileşik topikal) uygulanabilir (45 dakika önce idealdir). Kanül kullanılıyorsa, kanül cilde uygulanmadan önce lokal anestezik kullanılır. Dermal dolgu maddesinde hali hazırda içinde lokal anestezi içerir. Dolayısıyla çok acılı bir işlem değildir. Öğle arasında bile uygulanabilir.

Nazolabial Kıvrım Dolgusu Tedavisi Sırasında Ne Olur?

Enjeksiyon alanı alkol ile temizlenir. Tedaviden önce bölgeye kısa bir süre buz uygulanır. Dolgu çok ince bir iğne ile enjekte edilecektir. Ardından gazlı bezle baskı uygulanacaktır. Kanül kullanılıyorsa, cilde küçük bir lokal anestezik enjeksiyonu yapılır ve ardından ince bir iğne, kanülün yerleştirildiği ciltte küçük bir delik açar.

Nazolabial Kıvrımlarda Dermal Dolgu Maddelerinin Yan Etkileri / Riskleri:

Morarma: minimal sayıda vakada ortaya çıkar.

Şişlik: Enjeksiyon bölgesinde meydana gelecektir. Bu yaklaşık 48 saat sürecek.

Asimetri: Bazen bir taraf diğerinden daha iyi tedavi edilir, bunun nedeni genellikle hastanın başlangıçta asimetrik olmasıdır. Nazolabial kıvrımları herkesin bildiği gibi asimetriktir. Çoğu hasta, nazolabial kıvrımların her iki tarafında farklı miktarda dolgu gerekebilir.

Enfeksiyon; çok nadir görülen bir komplikasyondur, ancak iğne deriye girdiğinde her zaman bir olasılıktır.

Nekroz: (kan damarı tıkanır, cilde kan akışını engeller) çok nadirdir. Bu yara izine yol açabilir. Hemen müdahale edilmelidir.

Nazolabial Dolgu Tedavisinden Sonra Neler Beklenir?

Nazolabial kıvrım dolgusunun etkisi hemen belli olacaktır. Enjeksiyon bölgelerinde kızarıklık, şişlik ve kırmızı noktalar olabilir. Morarma meydana gelebilir.

Kanül kullanılıyorsa morarma daha az görülür. Dermal dolgudan kaynaklanan şişliğin çoğu işlemden 2-3 gün sonra geçecektir. İşlemden 2-4 hafta sonra bile az miktarda şişlik olabilir. Morarma 7-8 gün sürebilir.

Bir yanıt yazın