Mide botoksu nedir ne işe yarar?

midebotoksuMide botoksu nedir ne işe yarar, kilo vermek isteyen; ancak düzenli diyet ve egzersiz ile bu isteğine kavuşamamış olan kişilerin internette cevabını sıklıkla araştırdığı sorulardandır. 

Mideye botoks uygulaması, endoskopik yöntem aracılığıyla midenin belirli bölgelerine Botulinum toksin (botoks) enjekte edilmesiyle iştah kaybını ve dolayısıyla da kilo kaybını sağlayan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde mide kaslarının kasılması yavaşlatılır ve böylece midenin boşalma süresi uzatılmış olur. Hasta daha geç acıkmaya ve iştah kaybı yaşamaya başlar. Sonuç olarak da istenen kilo kaybı gerçekleşir. 

Mide botoksu uygulamasında genel anestezi ya da cerrahi bir müdahale yapılmaz. Bu nedenle diğer zayıflama uygulamalarına göre çok daha basit ve risksizdir. Bununla paralel olarak, kalıcılık süresi ise diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi ömür boyu değildir. Mide botoks uygulamasından yaklaşık 6 ay sonrasında botoksun etkisi geçmektedir. 

Bir ameliyat olmaması ve risk bulundurmaması nedeniyle hemen hemen kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Mide botoks uygulamalarının yapılmasındaki tek şart, vücut kitle indeksinin maksimum 40 olmasıdır. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar mide ameliyatları için çok daha uygun hastalardır ve mide botoksundan istedikleri ölçüde tatmin edici bir verim alamazlar. Mide botoksu ise obezite sınırında olmayan, yalnızca istedikleri oranda kiloyu spor ve diyet aracılığıyla verememiş ve vücut kitle indeksi mümkünse 30-35’in altında olan kişiler için çok daha uygundur. 

Mide botoks uygulaması öncesinde hastanın uygunluğuna bakarken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da hastanın midesinde ülser, gastrit veya reflü gibi bir mide rahatsızlığının bulunmuyor olmasıdır. Bu hastalıklardan herhangi birinin olması halinde önce mevcut hastalık tedavi edilmeli ve ardından kilo verdirme amaçlı mide botoks uygulaması yapılmalıdır. 

Mide botoksu kaç kiloya kadar yapılır?

mide botoksuMide botoksu uygulamasının her ne kadar cerrahi bir operasyon olmaması sayesinde herkese uygulanabileceği söylense de verimli bir sonuç alabilmek ve hastanın beklentilerini karşılayan bir uygulama olabilmesi için hastanın vücut kitle indeksinin maksimum 40 olması gerekmektedir. 

Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olan hastalar obezite hastası sayıldıklarından dolayı bu kişiler için obezite cerrahisinin yapılması ve bu sayede kilo verilmesinin sağlanması çok daha uygundur. Maalesef mide botoksu bu kişiler için faydalı olmamaktadır. Vücut kitle indeksi 27-35 arasında olan, yaklaşık 10-20 kilo arasında bir kilo fazlalığı bulunan ve bu fazlalığı diyet ve spor yardımıyla verememiş olan kişiler mide botoksu uygulaması için çok uygun hastalardır. 

Mide botoksu ile 1 ayda kaç kilo verilir?

Kişiden kişiye, bünyeden bünyeye değişmekle beraber botoks uygulaması sonrasında kişinin yapacağı beslenme düzenlemeleri ve egzersizler sayesinde sağlanan kilo kaybı maksimum düzeyde olabilmektedir. Ortalama olarak bakacak olursak, mide botoks uygulamasının ardından ilk aylar 20 kiloya kadar verilebileceğini, sonrasında ise ayda 10-15 kilo arası bir kilo kaybı yaşanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Mide botoks uygulamasının ardından kişi sağlıksız beslenir ve egzersizden uzak durursa verilen kilo miktarı da oldukça düşük olacaktır. Dengeli beslenme ve hareketli bir yaşam mide botoks uygulamasının ardından istenen kiloların verilmesinde olmazsa olmazdır. 

Mide botoksu yan etkileri nelerdir?

Birçok estetik uygulamada kullanılan botoks maddesi, gerekli araştırmaları tamamlanan ve olası komplikasyon ile risklerinin yok denecek kadar az olduğu kanıtlanan bir enjeksiyon maddesidir. Bu nedenle güvenle kullanılmaktadır. 

Mide botoksu uygulaması öncesinde olası riskleri minimuma indirmek için hastanın herhangi bir alerjisinin olup olmadığı önem taşımaktadır. Bazı alerjik bünyeler vücut tarafından dışarıdan enjekte edilen maddeleri yabancı olarak algılayıp olması gerekenden daha fazla tepki verebilmektedir. Bu nedenle bu kişilere botoks uygulaması yapılmadan önce dikkatli olunmasında fayda vardır. Alerjik bünyesi olan hastaların mide botoks uygulaması için muayeneye gittiklerinde doktoru bilgilendirmeleri gerekir. 

Mide botoksu öncesi hastanın midesinde herhangi bir rahatsızlığının olmadığına emin olmak gerekir. Herhangi bir sorunun varlığında mide botoksu bu sorunların artmasına neden olabilir. 

Mide botoks uygulamasının ardından yaklaşık 4-6 ay kadar vücutta etkinliğini koruyan botoks maddesinin, midenin botoksa uygun bir alan olması sayesinde mideye herhangi bir zararı olmamaktadır. 

Mide botoks uygulaması esnasında midede bulunan düz kaslara işlem uygulanır. Sinir veya sindirim sistemine herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Uygulamanın ardından ilk 3 gün boyunca hastada belirgin iştah azalması ve açlık hissinde gecikme görülür. 2. hafta itibariyle de hasta belirgin şekilde kilo vermeye başlar. Yaklaşık 6 ay kadar bu süreç devam eder ve 6 ayın sonunda botoksun mideye olan etkisi tamamen geçer. 

Mide botoksu etkisini nasıl gösterir?

Mide botoksuİlk olarak 2000’li yılların başında uygulanmaya başlanan mide botoksu uygulaması giderek yaygınlaşmış ve etkinliği kanıtlanmış bir kilo verme yöntemidir. 

Mide botoksu uygulaması esnasında midedeki düz kaslara müdahale edilir. Böylece mide kaslarının kasılma sayısı sınırlandırılarak midenin geç boşaltılması sağlanır. Dolu bir mide kişiye uzun süreli tokluk hissi sağlar. Midenin geç boşaltılması sayesinde hastanın iştahında ve yenen yemek miktarında azalma meydana gelir. Sonuç olarak da istenen kilo kaybı gerçekleşmiş olur. Bu süreç bu şekilde devam ettikçe, yenen yemek miktarının azlığına bağlı olarak midede hacimsel küçülme de sağlanır. Mide hacmi küçülen kişiler, uygulamanın devamında az yemeye, sağlıklı beslenmeye ve spor yapmaya özen gösterirlerse verilen kilo miktarını uzun süreli olarak korumaları da mümkündür. 

Ancak hedeflenen kiloya ulaşılmasıyla beraber, 6 ay içerisinde mide botoksunun etkisi geçip kişinin tokluk süreleri kısaldıkça kişi çok ve sık yemeye başlarsa küçülen mide tekrar büyümektedir. Devamında da kişi küçük porsiyonlarla doymamaya başlar ve böylece kilo alımında yedikçe daha fazla yemeye neden olan kısır döngüye girmiş olur. 

Mide botoksu etkisi ne zaman geçer?

Mide botoksu etkisi ne zaman geçer sorusu ameliyatsız ve riskleri olmadan kilo vermeyi hedefleyen kişilerin sordukları sorulardan bir diğeridir. Herhangi bir cerrahi müdahale olmadan, genel anestezi yapılmadan, uzun ameliyat ve iyileşme süreçlerinin yaşanmayacağı yalnızca 15 dakika içerisinde tamamlanan mide botoksu uygulamasının etkileri maksimum 6 ay kadar sürmektedir. 

Bu süre boyunca mide düz kaslarına uygulanan botoks işlevini yapmaya ve kasların kasılma sayısını yavaşlatmaya devam eder. Kasların etkinliğinin azaldığı bu süre içerisinde midede besinler daha uzun kalır ve bu sayede hasta daha geç acıkmaya ve daha küçük porsiyonlarda yemeye başlar. Ancak bu sürenin sonunda botoksun mide düz kasları üzerindeki etkisi tamamen geçer. Kişinin hissettiği uzun tokluk süreleri zamanla kısalmaya başlar ve kişi erken acıktığından hem daha sık hem de daha büyük porsiyonlarda yeme isteğine geri döner. Mide botoksu uygulaması sonrasında yaklaşık olarak 12 saatte mideyi terk eden besinler, botoksun etkisini kaybetmesiyle beraber 2-4 saat içerisinde mideyi terk etmeye başlarlar. 

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.