Kişiye Özel İlaçlar Hastalıkların tedavisi sürecinde kullanılan ilaçların etkinliği, görülen yan etkileri ve bunların şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.

İlaçların metabolizmalarında emilimi, taşınması, hedef üzerine etkisi ve vücuttan atılması gibi pek çok reaksiyonda rol oynayan enzimlerin oluşumunu sağlayan genler insandan insana yapısal farklılıklar göstermektedir.

İlaçların metabolizmalarında rol oynayan genlerin yapısı ile ilgili bilgi sahibi olabilirsek ve bu bilgiyi beslenme ve alışkanlıklarımızla birleştirirsek daha sağlıklı yaşamamız, hastalıklardan korunmamız, gerektiğinde en doğru tedavi aracını ve dozunu seçebilmemiz, kısacası, kişisel genetik enformasyon sayesinde yaşam stilimizi yeniden dizayn edebilmemiz mümkün olmaktadır.

Kliniğimizde hastalarımızın hormon seviyelerini göz önüne alınarak yapılan özel bileşimli ilaçlar kullanılmaktadır. İlaçlar, gen profiline bakılarak hastaya verilmektedir. Kişinin genetik özellikleri belirlendiğinde, kişiye özel ilaç üretimi yapılmaktadır. Ayrıca hastalığın erken teşhisi de sağlanmaktadır.

Amacımız hastalığının moleküler düzeyde nasıl oluştuğuna dair verilerden yola çıkarak sağlık profesyonellerine daha güçlü teşhis yöntemleri ile hedefe odaklı tedavi yöntemleri sunabilmektir.

Bir yanıt yazın