kişiye özel diyet Quartz Clinique’te tüm kişiye özel diyetler olması gerektiği gibi tamamen kişinin beslenme alışkanlığına, damak zevkine, aktivite düzeyine, tıbbi durumuna, varsa alerjilerine ve gün içerisindeki temposuna göre özel olarak oluşturulur. Bu şekilde danışan için en uygulanabilir ve dolayısıyla başarı oranı en yüksek diyete başlanmış olur.

Kişiyi psikolojik olarak etkilemeden ve strese sokmadan oluşturulan bireyselleştirilmiş diyet programıyla uzun soluklu ve faydalı alışkanlıklar içerisine girilerek bir hayat tarzı, yaşam biçimi oluşturulmaktadır. Bir diyet programının kişinin kilo vermesine yardımcı olabilmesi için kişi özellikleri temel alınarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Her bireyin farklı vücutsal ihtiyaçları vardır.

Kişiye özel hazırlanmayan diyet listeleri ile kilo verilemez ya da verilen kilolar daha fazla bir şekilde geri alınır. Sağlığı çoğu zaman olumsuz etkileyen birtakım diyetlerle kişi kendisini düşünmek yerine, geri dönüşü zor olan bir yola girebilmektedir.

Kişiye Özel Diyet Nasıl Planlanır?

Günümüzde en sık rastlanılan durum, popüler diyetlerin danışan tarafından doğru kabul edilmesi ve uygulanmaya çalışmasıdır. Bu diyetlerin uygulanması sonrasında gelen olumsuz sonuçlarla beraber birçok kişide hayal kırıklığı ve motivasyon düşürücü etki oluşmaktadır. Bu durumu ortadan kaldırmaya yönelik en iyi yöntem, diyetin en doğru şekilde kişiye özel oluşturmasıdır.

Danışana özel diyet listesi hazırlanırken danışanın sağlık durumu, tıbbi geçmişi, yaşı, cinsiyeti, kilo ve boy ölçümleri göz önünde bulundurulur. Diyet listesi uzman diyetisyenimiz gözetiminde birey bazlı oluşturularak tamamen kişinin vücuduna uygun bir program hazırlanmaktadır.

  • Kan Tahlili:

Quartz Clinique’te tüm işlemler öncesinde anlaşmalı hastaneden tam kan tahlilleri alınır, sonuçlar uzman hekim tarafından incelendikten sonra, değerlerde normal olmayan durum var ise, buna yönelik çalışmalar yapılır. Değerlerin normal aralıkta olması durumunda, danışanın göremediği ancak uzman doktor tarafından değerlendirilebilecek durumlar nadir de olsa ortaya çıkabilmektedir.

Oluşabilecek herhangi bir komplikasyonun önüne geçilmesi bakımından kan tahlili analizinin alanında uzman bir hekim tarafından değerlendirmesi büyük önem taşımaktadır. Kan sonuçları dikkate alınarak ve eğer varsa sağlık problemine öncelik verilerek bir diyet programı oluşturulmalıdır.

  • Ölçüm-Analiz:

Quartz Clinique’te kişiye özel diyet listesi hazırlanırken ilk önce vücut analizi yapmaktayız. Vücutta bulunan yağ oranı, kas oranı ve vücudun su tutma düzeyi hesaplanır. Vücudun farklı bölümlerinde bu üç element dağılmış olabilmektedir. Kas-yağ oranını belirleyen özel bir cihaz sayesinde kişiye özel programın ana hatları saptanır.

Detaylı analiz sonrasında hedefler belirlenir ve danışan için en doğru beslenme programı ve uygulamalar hazırlanır. Ayrıntılı beden analizi yapılmadan doğru bir plan yapılamaz ve program uygulanamaz. Hedefe ulaşmak için bu iki belirleyici faktörün karşılanması gerekmektedir. Ayrıntılı vücut analiziyle kişi ölçümlerine uygun hedef odaklı bir program uygulanmaktadır.

  • Diyet Paylaşımı

Günümüzde birçok kişi özellikle zayıflama konusunda başarılı olmuş kişilerin diyetlerini uygulamaya çalışmaktadır. Televizyon, internet, dergiler, kulaktan dolma bilgiler ya da sosyal medyadan verilen diyet tavsiyeleri, diyet listeleri genel olarak söylenen birtakım tavsiyelerden ibarettir. Bu diyetlerin uygulanması tehlikeli sonuçlara neden olabilir.

Her kişinin metabolik hızı, cinsiyeti, kilosu, yaşı, boyu, sağlık öyküsü birbirinden farklıdır. Bu bakımdan kişinin uygulayacağı diyet programı sadece kendisine özel olmalıdır. Sağlıklı olarak kilo kaybı yaşayan her bireyin, kendisi için oluşturulmuş özel bir diyet listesi bulunmaktadır.

Aynı diyetin, farklı özelliklerdeki bir başka bireye uygulanması durumunda diyet programı hedefine ulaşamaz ve kilo verilmesi gerçekleşemez. Bununla birlikte kişinin vücut analizi ve tahlilleri yapılmadıysa, başka bir kişinin uyguladığı diyet o kişide sağlık problemlerine neden olabilmekte ve komplikasyon oluşturabilmektedir.

Bir yanıt yazın