Karın germe ameliyatı ciddi bir operasyon sürecedir. Obezite, fazla kilo alıp verme, hamilelik ve bazı hastalıklar sonucunda karın bölgesinde meydana gelen sarkmaları yok etmek için en kesin yöntem germe ameliyatıdır. Karın germe ameliyatı sadece uygun olan kişilere yapılmaktadır. 

Obezite sorunu olan kişiler hedefledikleri kiloya erişip zayıfladıktan sonra karın germe ameliyatı olmalıdırlar. Eğer kişi halen kilo vermeye devam ediyor ise germe ameliyatı yapılmamalıdır. Kilo problemlerinden dolayı bazı kadınların hamile kalması imkansız ve sağlık açısından riskli bir hal alabilmektedir. Doktorlar bu kişilerde önce gerekli kilo kaybının sağlanıp sonrasında hamile kalma prosedürünü uygulamaktadır. Hamilelik dönemi sonrasında eğer kişide zaten sarkma var ise bu problem doğum ile birlikte daha da artabilmektedir. Bu nedenle karın germe ameliyatının ne zaman yapılacağı oldukça önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı

Karın germe ameliyatı zorlu olan ve sonucu oldukça başarılı olan bir operasyon sürecidir. Karın germe ameliyatı sonrasında karın bölgesinde yer alan ve kötü bir görünüme neden olan sarkmış fazla deri alınmaktadır. Estetik bir cerrahi operasyon olan bu işlem belli kişilere yapılmaktadır. Bu kişiler;

  • Karın bölgesinde dirençli ve fazla yağ hücresi olanlar,
  • Obezite sonrası fazla kilo verme nedeniyle sarkma sorunu yaşayanlar,
  • Hamilelik ile birlikte alınan fazla kilolar nedeniyle doğum sonrasında karın bölgesinde sarkma yaşayanlar,
  • Karın kasları zayıflamış olan kişilerdir.

Karın germe işlemi için en uygun mevsim genellikle kış aylarıdır. Germe ameliyatı sonrasında iyileşme dönemi 4-6 haftalık bir süreci kapsamaktadır. Ayrıca bu iyileşme süreci zarfında sürekli olarak korse giyilmesi gerekir. Korse kullanımı yaz aylarında konforlu değildir. Bu nedenle sonbahar ve kış aylarında karın germe ameliyatının yapılması tercih edilir. Ancak klimalı ortamda bu süreç geçirilecekse yaz aylarında da rahatlıkla yapılabilir.

Bunun haricinde karın germe işlemi öncesi kişinin istediği kiloda olması hedeflenir.  Halen devam eden kilo verme sürecinde karın germe ameliyatı olmak sonrasında karında tekrar sarkmanın olmasına sebep olabilir.

Karın Germe Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulanlar

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamile Kalınır mı?

karın germe sonrası hamilelikOperasyon sonrasında gebeliğe engel veya risk yaratacak herhangi bir durum söz konusu değildir. Çünkü germe ameliyatında kadınların üreme ve hamileliği sağlayan fonksiyonlarına herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken konu süredir. Germe ameliyatından hemen sonrasında kişilerin hamile kalması risklidir. Karın germe ameliyatından sonra hamile kalınabilir fakat bunun için gerekli sürenin geçmesi şarttır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Ne Zaman Hamile Kalınır?

Karın Germe ameliyatı sonrasında gebe kalmak için geçmesi gereken ve önerilen süre zarfı ortalama 1 yıl kadardır. Bu süre bazı kişilerde değişebilmektedir. Her bireyin bağışıklık ve sağlık koşulları farklıdır. Bu nedenle doktor kontrolünde gerekli kontroller yapıldıktan sonra bu süre zarfında kişi hamilelik için uygun ise gebe kalmasında herhangi bir sorun yoktur. Ancak karın germe ameliyatına karar verirken tekrar gebelik planlanıyorsa doğum sonrasına ertelemek daha doğru olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Doğumdan Ne Kadar Sonra Yapılır?

Hamilelik sürecinde kadınlar fazla kilo alabilir. Alınan kilo miktarı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Doğum sonrasında alınan fazla kilolar verilmeye başlandığında karın bölgesinde sarkmalar oluşabilmektedir. Bu sarkmalar spor ve egzersizler ile toparlanmıyor ise karın germe ameliyatı ile tedavi edilmesi mümkündür. Emzirme dönemi sona erdikten ve kişi tamamen kilo verdikten sonra işlem yapılmalıdır. Emzirme döneminden sonra karın germe ameliyatı için en az 6 aylık bir sürenin geçmesi gerekir.

İki Defa Karın Germe Ameliyatı Olur mu?

Evet olur. Fakat bu kişinin sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İkinci karın ameliyatının yapılması için geçmesi gereken süre en az 1 yıl kadardır. Bu bir yıllık süreç sonrasında karın germe ameliyatı yapılmadan önce kişinin genel sağlık durumu değerlendirilir. Ayrıca sarkmanın boyutuna göre tekrardan germe ameliyatının gerekli olup olmadığı belirlenir. Genellikle ikinci kez yapılan karın germe ameliyatında bu bölge ve çevresinde yer alan fazla yağlarda alınabilmektedir. Yağ alımı için yağ hücrelerinin miktarının fazla olması gerekir. Fazla olmadığı halde yağ hücrelerinin alınması görüntüde ciddi deformasyonların oluşmasına neden olmaktadır.

Sezeryanla Birlikte Karın Germe Ameliyatı Yapılır mı?

Mümkün olsa da pek önerilmemektedir. Çünkü sezeryanla birlikte karın germe ameliyatı yapılmasının birçok dezavantajı bulunmaktadır. Doğum sonrasında da kişi kilo vermeye devam ettiği için ortaya doğru bir sonuç çıkmayacaktır. Ayrıca doğum sonrası iyileşme süreci uzayacak, anne adayının sağlığı yerinde olmayacağı için bebek bakımı ve sağlığı da riske girecektir. Doğum sonrası emzirme sürecinde hormonların farklı çalışması ve farklı sebeplerden dolayı kadınlar kilo almaya devam edebilmektedir. Bu süreçler sona erdikten sonra kısacası doğumdan en az 6 ay sonrasında karın germe ameliyatını yaptırmak daha sağlıklı olacaktır.

Karın Germe Ameliyatı Sonrası Hamilelik Bebeği Etkiler mi?

Hayır etkilemez. Karın germe ameliyatı sonrasında sağlık durumunuza bağlı olarak ortalama 1-2 yıllık bir süreç sonrasında hamile kalmanız tavsiye edilir. Bu süreç sonunda kişi tamamen sağlıklı bir hale döner ve karın germe ameliyatının etkileri ortadan kalkar. Süreç sonunda doktor onayı ile hamile kalınabilir. Hamile kalındıktan sonra öncesinde yaptırmış olduğunuz karın germe ameliyatının hamilelik sürecinize ve bebeğinize herhangi bir kötü etkisi olmayacaktır.

Karın Germe Ameliyatından Sonra Sezaryen Doğum Yapılır mı?

Evet yapılır. Fakat bunun için geçmesi gereken belli bir süre zarfı vardır. Karın germe ameliyatı sonrasında kişi tamamen iyileşmelidir. İyileşme dönemi sona erdikten sonra yaklaşık 2 yıllık zaman geçmelidir. 2 yıl sonrasında hamile kalınabilir ve sağlık durumuna bağlı olarak sezaryen ya da normal doğum yapılabilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatları

Karın germe ameliyatı fiyatları ameliyatı yapan doktorun tecrübesine, yapılacağı hastaneye, kullanılan tekniğe ve başka bir estetik operasyonla beraber yapılıp yapılmayacağına göre değişkenlik gösterir.

Estetik ve sağlık konularında internet sitelerinde fiyat vermek doğru değildir. Çünkü Sağlık Bakanlığının internet sitelerinde fiyat verme konusunda yasaları vardır. Karın germe ameliyatı hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve uzmanlar aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha özgüvenli olmanız için sizlere estetiğin her alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. 02122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak karın germe ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın