Göğüs estetiği kadınların en çok merak ettiği estetik ameliyatlardan biridir. Peki, göğüs estetiği nedir? Göğüs estetiği, meme yapısındaki küçüklük/büyüklük, eşitsizlik, sarkma, deforme gibi her türlü estetik sorununun çözümü için yapılan estetik girişimlerdir. 

Meme estetiği, kadınların kıyafetlerinin içinde daha asimetrik görünmelerini ve kadınların daha çekici hissetmesini sağlar. Estetik faydalarının yanı sıra göğüs estetiği sayesinde bel ağrılarınızdan ve hijyen problemlerinden de kurtulabilirsiniz. 

Göğüs estetiği nelerdir?

Göğüs estetiği denilince akla ilk olarak üç farklı kategori geliyor. Meme büyütme, meme dikleştirme ve meme küçültme. Kişinin memesinde rahatsız olduğu duruma göre kendisine en uygun meme estetiğini seçebilir. Dilerseniz, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı kombine olarak birlikte de yapılabilir. 

Meme büyütme estetiği

Meme büyütme, meme dokusunun küçük olduğu kadınlar için uygun bir ameliyattır. Meme büyütme estetiğinde protez silikonlar kullanılarak memenin daha büyük ve formda görünmesi sağlanır. 

Meme büyütme estetiği ile memenizin birkaç beden büyüterek daha dolgun ve kum saatine benzeyen bir üst vücut yaratabilirsiniz. Meme büyütme estetiğinde seçilecek olan protezlerin yapısı, büyüklüğü ve nereden yerleştirileceği hasta ile hekimin ortak kararına bağlı olarak uygulanır. Meme büyütme estetiğinde önemli olan doğal bir sonuç elde etmektir. Bu nedenle hastanın vücut yapısına ve göğüs genişliğine bağlı olarak bir göğüs yaratmak oldukça önemlidir.

Meme küçültme estetiği

Meme küçültme estetiği, aşırı büyük memeler için önerilen meme estetiğidir. Meme küçültme estetiğinde, meme ucundan meme altına doğru kesi yapılarak fazla meme dokusu dışarı çıkarılır ve meme derisi tekrar dikilir. 

Meme küçültme estetiği, genellikle doğum sonrası sarkan, formunu yitiren memeler için yapılır. Emzirme döneminin sonunda ortaya çıkan sarkma problemi, meme küçültme estetiği ile tedavi edilerek, hastanın daha küçük ve sıkı memelere sahip olması amaçlanır.

Meme küçültme estetiğinde iz kalması normaldir, bu izin büyüklüğü hastanın meme büyüklüğüne ve ne kadar küçültmek istediğine bağlı olarak değişir.

Meme dikleştirme estetiği

Meme dikleştirme estetiği, memenin yukarı doğru taşınarak daha dik ve formda görünmesi için yapılır. Meme dikleştirme estetiğinin, meme küçültme estetiğinden farkı; meme dikleştirme estetiğinde meme dokusu dışarı çekilmez, sadece var olan meme görünümü yukarı taşınarak olan meme daha dik gösterilir. Bu işlem sonrasında meme dokusu doğal olarak daha küçük görünecektir. Sadece memenizin sarkmasından şikayetçi iseniz, memenizin küçültülmeden daha dik görünmesini istiyorsanız meme dikleştirme estetiği sizin için uygun olacaktır.

Meme estetiği sonrası iyileşme süreci

Meme estetiği genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır. Meme estetiğinden sonraki ilk gün hastanede doktor gözetiminde kalmanız önerilir. İlk birkaç gün ağrınızın olması çok normaldir, ağrı kesicilerle bu ağrıları kontrol altına alabilirsiniz. 

Meme estetiğinden sonra daha hızlı iyileşmek ve memenizin daha iyi form kazanması için mutlaka doktorunuzun önerdiği sporcu sütyenini kullanmalısınız. Sporcu sütyeni, memenizi sıkmadan, ameliyat izlerinizi riske atmadan daha yeni göğüs formunuzun desteklenmesini sağlar. Bir ay sonra göğüsleriniz yeni formuna kavuşacaktır.

Ameliyattan sonra oluşan ödemler, ilk üç ay içinde vücuttan atılır. Bu süreçte bol bol su içmenizi öneririz. Göğüslerinizin en doğal ve gerçekçi halini ameliyattan 5-6 ay sonra göreceksiniz.

Meme estetiğinden sonra iz kalır mı?

Meme estetiğinden sonra az da olsa bir iz kalır. Meme estetiğinin yöntemine bağlı olarak bu izin boyu ve ebatı değişkenlik gösterecektir. Meme ucundan girilen meme estetiğinde minimal bir iz kalırken, meme altı ve koltuk altından yapılan meme estetiğinde daha belirgin izler kalabilir. Meme estetiğinde izler vücut kıvrımlarına gizlendiği için dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Bikini giydiğinizde meme estetiğinin izleri görünmeyecektir.