Göğüs estetiği kadınların en çok merak ettiği estetik ameliyatlardan biridir. Peki, göğüs estetiği nedir? Göğüs estetiği, meme yapısındaki küçüklük, büyüklük, eşitsizlik, sarkma, deforme gibi her türlü estetik sorununun çözümü için yapılan estetik girişimlerdir. 

Meme estetiği, kadınların kıyafetlerinin içinde daha güzel görünmelerini ve kadınların daha çekici hissetmesini sağlar. Estetik faydalarının yanı sıra göğüs estetiği sayesinde bel ağrılarınızdan ve hijyen problemlerinden de kurtulabilirsiniz. 

Aşağıdakiler dahil çeşitli faktörler göğüs estetiği sorunlarına neden olabilir;

 • Yaşlanma
 • Genetik
 • Hamilelik
 • Emzirme
 • Ciddi Kilo Kaybı veya Kilo Alımı
 • Fiziksel Travma
 • Mastektomi

Göğüs estetiği nedir?

Göğüs estetiği denilince akla ilk olarak üç farklı kategori geliyor. Meme büyütme, meme dikleştirme ve meme küçültme. Kişinin memesinde rahatsız olduğu duruma göre kendisine en uygun meme estetiğini seçebilir. Dilerseniz, meme küçültme ve meme dikleştirme ameliyatı kombine olarak birlikte de yapılabilir. 

Meme Estetiğinin Faydaları nelerdir?

Meme estetiğinin birçok estetik, fonksiyonel ve psikolojik faydası vardır. Onlardan bazıları:

 • Daha seksi görünmelerini sağlamak için göğüslerin hacmi eklenmesi veya azaltılması
 • Daha orantılı bir vücut elde edilmesi,
 • Büyük göğüslerle ilgili her türlü ağrıdan kurtulmak,
 • Erkek göğüsleri ile ilgili her türlü utançtan kurtulmak,
 • Benlik saygınızı ve güveninizi artırın ve yaşam kalitenizi iyileştirin.

Meme büyütme nedir?

Meme büyütme, meme dokusunun küçük olduğu kadınlar için uygun bir ameliyattır. Meme büyütme estetiğinde protez silikonlar kullanılarak memenin daha büyük ve formda görünmesi sağlanır. Göğüs implantları, silikon jel veya serum ile doldurulmuş tıbbi silikon yapılardır. Silikon protezler doğal göğüslere daha yakın bir görünüm için büyük ve yuvarlak şekilliden, damla şekline kadar çeşitli şekil ve boyutlarda bulunurlar. Göğüs implantlarının dış tabakası silikon elastomerden yapılmıştır; sağlam, pürüzsüz veya isteğe göre pürüzlü bir malzeme. Silikon güçlü, pürüzsüz/pürüzlü ve esnek olması ve vücutta alerjik reaksiyona neden olmaması nedeniyle meme büyütme ameliyatlarında kullanılmaktadır. Silikon, kozmetikte, saç ürünlerinde ve gıdalarda da yaygın olarak kullanılmaktadır.

Meme büyütme ile memenizin birkaç beden büyüterek daha dolgun ve kum saatine benzeyen bir üst vücut yaratabilirsiniz. Meme büyütmede seçilecek olan protezlerin yapısı, büyüklüğü ve nereden yerleştirileceği hasta ile hekimin ortak kararına bağlı olarak uygulanır. Meme büyütme estetiğinde önemli olan doğal bir sonuç elde etmektir. Bu nedenle hastanın vücut yapısına ve göğüs genişliğine bağlı olarak bir göğüs yaratmak oldukça önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrasında Ne Beklemelisiniz?

Meme Büyütme Ameliyatı hızlı bir işlemdir, dolayısıyla anesteziden çıktığınızda kendinizi iyi hissettiğiniz sürece ertesi gün eve gidebilmeniz gerekir. Ameliyatı izleyen birkaç hafta ağır kaldırmaktan ve egzersiz yapmaktan kaçınmak en iyisi olsa da, birkaç gün içinde işe dönebilirsiniz.

Meme büyütme ameliyatını takiben lokalize ağrı ve hassasiyet yaşanması yaygındır ve bir miktar şişlik fark edebilirsiniz. Prosedürünüzden sonra göğüsleriniz de birkaç hafta dokunmaya duyarlı olacaktır. Yara izinin tamamen silinmesi, vücudunuzun kişisel iyileşme sürecine bağlı olarak ameliyattan sonraki iki ay ile bir yıl arasında sürebilir.

Göğüs büyütme Ameliyatı sonrasında göğüs büyüklüğünde ani bir artış gözlemleyeceksiniz. Bununla birlikte, nihai sonuçlar şişlik ortadan kalktığında ortaya çıkacaktır. Birkaç hafta sürebilir ancak sonunda istediğiniz şekli ve boyutu elde edersiniz. 

Meme küçültme

Meme küçültme, aşırı büyük memeler için önerilen göğüs estetiğidir. Meme küçültmede, meme ucundan meme altına doğru kesi yapılarak fazla meme dokusu dışarı çıkarılır ve meme derisi tekrar dikilir. 

Meme küçültme estetiği, genellikle doğum sonrası sarkan, formunu yitiren memeler için yapılır. Emzirme döneminin sonunda ortaya çıkan sarkma problemi, meme küçültme ile tedavi edilerek, hastanın daha küçük ve sıkı memelere sahip olması amaçlanır.

Meme küçültmede iz kalması normaldir, bu izin büyüklüğü hastanın meme büyüklüğüne ve ne kadar küçültmek istediğine bağlı olarak değişir.

İşlem sadece 2-3 saat sürse de bir gece hastanede kalmanız gerekebilir. Ameliyattan sonraki ilk hafta göğüslerinizde ağrı hissedeceksiniz ancak yavaş yavaş azalacaktır. Ayrıca iyileşme aşamasında birkaç hafta sürebilecek şişlik yaşayabilirsiniz. Dinlenmek ve düzgün bir şekilde iyileşmek için işten 5-7 gün izin almalısınız. Minimum iki hafta boyunca yorucu aktivitelerden kaçınmalısınız.

Meme küçültme için ideal aday kimdir?

Bir kadın veya bir erkek meme küçültme ameliyatı için ideal bir aday olabilir, eğer;

 • Çok büyük ve orantısız göğüsleri var ise
 • Kronik boyun ve sırt ağrısı çekiyor ise
 • Genel olarak sağlığı iyi ise
 • Hamile veya emziren bir anne değil ise
 • Ameliyatın sonuçlarından gerçekçi beklentileri var.

Erkek Meme Küçültme nedir?

Jinekomasti, erkeklerde meme dokularının alışılmadık şekilde büyüdüğü, rahatsızlık ve meme başı hassasiyetine neden olan bir durumdur. Buna genellikle testosteron ve östrojen gibi hormonların dengesizliği neden olabilir. Genetik ve fazla yağlanma da jinekomastinin baş sebeplerindendir. Böyle bir durum, fiziksel ve zihinsel sağlık, benlik saygısı ve sosyal işlevsellikte önemli eksikliklere yol açabilir. Erkek Göğüs Küçültme ameliyatı, büyümüş bir göğsü düz haline getirmek için fazla dokuları alır.

Meme dikleştirme nedir?

Meme dikleştirme estetiği, memenin yukarı doğru taşınarak daha dik ve formda görünmesi için yapılır. Meme dikleştirmenin, meme küçültmeden farkı; meme dikleştirmede meme dokusu çıkarılmaz, sadece var olan meme görünümü yukarı taşınarak olan meme daha dik gösterilir. Bu işlem sonrasında meme dokusu doğal olarak daha küçük görünecektir. Sadece memenizin sarkmasından şikayetçi iseniz, memenizin küçültülmeden daha dik görünmesini istiyorsanız meme dikleştirme estetiği sizin için uygun olacaktır.

Meme estetiği sonrası iyileşme süreci nasıldır?

Göğüs estetiği genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır. Meme estetiğinden sonraki ilk gün hastanede doktor gözetiminde kalmanız önerilir. İlk birkaç gün ağrınızın olması çok normaldir, ağrı kesicilerle bu ağrıları kontrol altına alabilirsiniz. 

Meme estetiğinden sonra daha hızlı iyileşmek ve memenizin daha iyi form kazanması için mutlaka doktorunuzun önerdiği sporcu sütyenini kullanmalısınız. Sporcu sütyeni, memenizi sıkmadan, ameliyat izlerinizi riske atmadan daha yeni göğüs formunuzun desteklenmesini sağlar. Bir ay sonra göğüsleriniz yeni formuna kavuşacaktır.

Ameliyattan sonra oluşan ödemler, ilk üç ay içinde vücuttan atılır. Bu süreçte bol bol su içmenizi öneririz. Göğüslerinizin en gerçekçi halini ameliyattan 5-6 ay sonra göreceksiniz.

Meme estetiğinden sonra iz kalır mı?

Meme estetiğinden sonra az da olsa bir iz kalır. Meme estetiğinin yöntemine bağlı olarak bu izin boyu ve ebatı değişkenlik gösterecektir. Meme ucundan girilen meme estetiğinde minimal bir iz kalırken, meme altı ve koltuk altından yapılan meme estetiğinde daha belirgin izler kalabilir. İzler vücut kıvrımlarına gizlendiği için dışarıdan bakıldığında belli olmaz. Bikini giydiğinizde meme estetiğinin izleri görünmeyecektir.