Endoskopik Yüz Germe Endoskopik yüz germe işlemi, geleneksel yüz germe işlemine oranla daha kısa süreli bir işlem olup iyileşme süresi ise çok daha hızlıdır.

Yüz ve boyun bölgesindeki yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmaya yarayan geleneksel yüz germe ameliyatlarında temporal saç çizgilerinden kulaklara kadar uzayan geniş bir kesi ve dikiş izi mevcuttur. Bu kesiler açılırken doku ve kaslar kaldırılıp fazla cilt dokusu alınıp ciltte istenen gerginlik sağlanmaktadır. Tüm bu operasyon süreçleri oldukça meşakkatli süreçler olup iyileşme süreci de oldukça uzun sürmektedir.

Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber sıklıkla uygulanmaya başlanan endoskopik yüz germe ameliyatlarında ise geleneksel yönteme oranla hem ameliyat süreci hem de ameliyat sonrası çok daha kolay geçmektedir. Endoskopik yüz germe ameliyatlarında geleneksel yüz germe ameliyatlarının aksine geniş kesi ve dikiş yerleri bulunmaz. Saçlı deride sonrasında iz kalmayacak ve uygulama esnasında da saçların kesilmesine gerek olmayacak şekilde yüzdeki germe işleminin yapılması için minimal kesiler açılır. Bu sayede hem iyileşme süreci çok daha hızlı olurken hem de riskler minimuma indirilmiş olur.

Endoskopik yüz germe ameliyatlarının uygulandığı işlemler, avantajları ve operasyonun sonuçlarına dair sıkça sorulan tüm soruları Quartz Clinique doktorlarımız cevapladı.

Endoskopik Yüz Germe İşlemi ile Alın Germe ve Kaş Kaldırma Nasıl Yapılır?

Endoskopik yüz germe işlemi ile alın germe ve kaş kaldırma uygulaması esnasında ucunda ışık bulunan ve video kameraya bağlı endoskop, kafa derisinde açılan birkaç cm’lik küçük kesilerin içerisine yerleştirilir. Böylece ameliyatı yapan cerrah bu endoskop sayesinde kaş ve alın bölgesini rahatlıkla görebilmektedir.

Ardından kaş ve alın bölgesindeki kırışıklıklara neden olan deformasyonlar toparlanır ve kaşlar yukarıya doğru çekilerek özel ipler aracılığıyla uygun yerlere sabitlenir. Alın germe ve kaş kaldırma işlemi esnasında kullanılan endoskop sayesinde oldukça küçük kesilerden tüm bu işlemler yapılmakta ve endoskopik yüz germe ameliyatının arkasından herhangi bir iz kalmamaktadır.

Klasik yöntemle yapılan alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarında hem operasyon hem de iyileşme süresi çok daha uzunken, endoskopik yüz germe uygulaması sayesinde ameliyat 1,5-2 saat kadar sürerken, hastaların iyileşip sosyal hayatlarına dönme süreleri de oldukça kısadır.

Endoskopik Yüz Germe İşlemi ile Orta Yüz Gençleştirme Nasıl Yapılır?

Endoskopik Yüz GermeEndoskopik yüz germe işlemi ile orta yüz gençleştirme uygulaması esnasında yine küçük endoskop aracılığıyla orta yüz bölgesinde işlem yapacak olan cerrah rahatça hareket edebilmektedir.

Zaman içerisinde yer çekimine ve yaşlanmaya bağlı olarak yüzün orta kısmında meydana gelen sarkma, deformasyon ve yaşlılık belirtileri bu operasyon sayesinde 1,5-2 saatlik bir süre içerisinde, ağrısız ve acısız bir şekilde ortadan kaldırılabilmektedir. Özellikle sarkan yanak bölgesinin yukarıya doğru toparlanmasıyla elmacık kemiklerinde istenen çıkıklık da sağlanmış olur. Bu sayede yüz çok daha genç ve dinamik görünür. Ayrıca endoskopik yüz germe işlemi sayesinde burun kenarlarından başlayıp dudak kenarlarına doğru uzanan ve yüze mutsuz bir ifade katan sarkma ve deformasyonlar da toparlanabilmektedir.

Bu uygulama esnasında orta yüz bölgesinde gençleştirme sağlanabilmesi için, endoskoplar şakak bölgesindeki saçlı deriden açılan 2 cm genişliğindeki kesiler aracılığıyla vücuda girer ve içeriye kamera yerleştirilir. Bu kamera sayesinde cerrah müdahale edeceği bölgeleri adım adım ilerleyerek görme fırsatını yakalar. Ardından sarkmanın olduğu bölgelerdeki dokular kemikten sıyrılarak serbest hale getirilir ve yukarıya doğru germe işlemi yapılarak istenen yere sabitlenirler. Açılan küçük kesi yerlerine gizli dikişler atılarak kapatılır.

Endoskopik yüz germe işlemi ile yüzün orta kısmının gençleştirilmesi, klasik yüz germe ameliyatlarına göre çok daha ağrısız ve kısa süreli bir işlem olup, çok daha hızlı iyileşme sürecine sahiptir.

Endoskopik yüz germe ameliyatları hastanın ihtiyacına göre kombine şekilde uygulanabilirler. Örneğin, bir ameliyatın içerisinde hem alın bölgesinde germe hem de yanakların yukarıya doğru gerilmesi yapılarak tüm yüz bölgesinde germe işlemi uygulanabilmektedir. Yalnızca kombine ameliyatlar, tekli ameliyatlardan farklı olarak 1,5-2 saat yerine yaklaşık olarak 2,5-3 saat kadar sürebilmektedirler.

Endoskopik yüz germe operasyonları sonrasında oluşan hafif şişlik ve morluklar 7-10 gün içerisinde büyük oranda azalmış olur. Yaklaşık olarak 6 hafta içerisinde ise tamamen geçerler. Operasyonun yapıldığı bölgedeki tam iyileşme ve yüzün nihai şeklini alması ise yaklaşık olarak 6 ay kadar sürmektedir.

Endoskopik Yüz Germenin Farkı Nedir?

 • Endoskopik yüz germe işlemi esnasında klasik yüz germe ameliyatlarında olduğu gibi uzun kesiler yapılmaz. Açılan ufak kesiler yalnızca saçlı deriden yapılır. Bu sayede işlem sonrasında kişiyi rahatsız eden görünür bir iz olmamaktadır.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatında kas ve bağ dokusuna zarar verebilecek herhangi bir müdahalede de bulunulmaz. Yüz bölgesinde bulunan en ufak cilt dokuları dahi korunarak hareket edilir. Bu nedenle endoskopik yüz germe ameliyatları, cilt dokusuna müdahale edilen klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha risksiz ve çok daha tercih edilebilirlerdir.
 • Endoskopik yüz germe operasyonu sonrasında kişinin mimiklerinde hiçbir değişiklik veya yapaylık olmaz.  Aynı şekilde, kişinin yüz hatları da doğal görünümünü korumaya devam eder. Bu işlemle yalnızca yüze dinamik ve daha canlı bir görünüm katılırken, kişiyi rahatsız etmeye başlayan ve yüz ifadesini bozan sarkma ve deformasyonlar toparlanmış olur.

Endoskopik Yüz Germenin Avantajları Nelerdir?

Endoskopik yüz germenin avantajları, klasik yüz germe operasyonları ile kıyaslandığında oldukça fazladır.

 • Endoskopik yüz germe ameliyatlarında, klasik yüz germe ameliyatlarında olduğu gibi uzun kesiler yapılmasına gerek yoktur. Endoskopik yüz germe ameliyatlarında kullanılan endoskopların cilt altına yerleştirilebilmeleri için yaklaşık 2 cm’lik kesiler yeterli olmaktadır.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatlarında açılan küçük kesiler genelde saçlı deri bölgesinde açılmaktadır. Ardından bu kesiler gizli dikişlerle kapatılır. Dolayısıyla ameliyatın ardından dikiş izi görünme ihtimali yoktur.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatlarında orta yüz bölgesine müdahale edilmesi, klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha kolaydır. Endoskopik yüz germe ameliyatlarında bir yandan yanak ve burun bölgesindeki sarkma ve deformasyonlar yukarıya doğru toparlanıp sabitlenirken, diğer bir yandan alın ve kaş bölgesinde fazla mimik yapmaktan dolayı oluşan çizgi ve kırışıkların da açılmaları sağlanır. Bu çoklu faydalar sayesinde hasta çok daha dinamik ve genç bir yüz ifadesine kavuşmuş olur.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatlarında açılan kesi yerlerinin oldukça ufak olmaları nedeniyle, klasik yüz germe ameliyatlarında olduğu gibi uzun yara iyileşme süreçleri yoktur. Hasta çok daha kısa sürede sosyal yaşamına geri dönebilmektedir.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatlarıyla elde edilen görünüm, klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha doğaldır. Kişinin mimik yapmasına engel olacak bir müdahalede de bulunulmaz. Dolayısıyla ameliyat öncesi hastaların taşıdığı yapay görünüm ile ilgili endişeler, endoskopik yüz germe ameliyatlarında yoktur.
 • Endoskopik yüz germe ameliyatları, klasik yüz germe ameliyatlarına oranla çok daha kısa sürede tamamlanır. Bu ameliyatlarda, klasik yüz germe ameliyatlarında olduğu gibi cilt dokusunda herhangi bir kesilme yapılmaz. Tam tersi olarak, endoskopik yüz germe ameliyatlarında yüz bölgesindeki küçücük dokular bile koruma altına alınarak ilerlenir. Dolayısıyla bir yandan endoskopik yüz germe ameliyatlarının riskleri çok daha az olurken, diğer bir yandan da operasyon süreci ve sonrası çok daha konforlu ve hızlı geçmektedir.

Endoskopik Yüz Germe İşlemi İçin En Uygun Adaylar Kimlerdir?

Endoskopik yüz germe işlemi için en uygun adaylar;

 • Klasik yüz germe ameliyat sürecinden ve risklerinden korkan; ancak yüzündeki sarkma ve deformasyonlardan kurtulmak isteyen kişilerdir.
 • Genellikle 30’lu yaşlarındaki kişilere uygulanmaktadır.
 •  Bu kişilerin yüzündeki kırışıklık, sarkma ve deformasyon seviyesi çok ileri değildir.
 • Mimik yapmaktan dolayı yer eden kırışıklık ve çizgileri mevcuttur.
 • Yanaklardaki hafif sarkmaların toparlanması ve yukarıya sabitlenmesiyle beraber elmacık kemikleri daha öne çıkık hale gelir.

Endoskopik yüz germe ile yüzün ifadesi neredeyse 20’li yaşlardaki dinamik ve canlı haline geri dönmüş olur.

Endoskopik Yüz GermeTüm bu etkileri yüzünde hissetmek isteyen; ancak bunu yaparken klasik yüz germe ameliyatlarında olduğu gibi uzun iyileşme süreçleri yaşamadan kısa süren bir operasyon ve sonrasındaki hızlı iyileşme süreciyle sosyal hayatına kolaylıkla dönmek isteyen kişiler, endoskopik yüz germe ameliyatları için en uygun adaylardır.

Bunların yanı sıra, henüz yüz bölgesinde herhangi bir sarkma veya deformasyon başlamamış olsa da bazı kişilerin doğuştan gelen sarkık göz ve ağız çevresi formu nedeniyle mutsuz ve yorgun bir yüz ifadesi olabilmektedir. Yine bu kişiler endoskopik yüz germe işlemi sayesinde istedikleri mutlu ve dinamik görünüme kavuşabilmektedirler.

Endoskopik Yüz Germe Ameliyatı Sonuçları Kalıcı mıdır?

Endoskopik yüz germe ameliyatlarının sonuçları kalıcı mı değil mi diye merak eden kişilere cevabımız, diğer birçok estetik uygulamasından daha uzun süre kalıcı olduğu yönündedir. Endoskopik yüz germe ameliyatları özellikle 30’lu yaşların sonlarında yüz tam deforme olup tamamen sarkmadan ve derin kırışıklıklar oluşmadan uygulanması tavsiye edilen ameliyatlardandır.

Bu nedenle uzunca bir süre kişinin yüz ifadesinde genç görünüm korunur. Ancak yaş alma ve yer çekimi gerçeğinin bulunduğu bir dünyada, endoskopik yüz germe ameliyatı da yaşlanma sürecini ve ileride ciltte oluşabilecek sarkma ve deformasyonları tamamen durduramaz.

Endoskopik yüz germe operasyonunu yaptıran hastalar yaşıtlarıyla kıyaslandığında yaklaşık 10 yaş kadar genç gösterirler. İşlemin kalıcılığı ise yaklaşık 7-10 yıl arası devam etmektedir. Bu sürenin sonunda, yaş almayla ve yer çekiminin negatif etkisiyle beraber yavaş yavaş ciltte ve yüzün görünümünde değişimler başlar.

Tüm bu süreçler hastanın yaşam şartlarına, cilt bakımı uygulayıp uygulamamasına, kilo alıp verme hızına, beslenme ve egzersiz rutinine dikkat etmesine, stres seviyesine, sigara ve alkol tüketimi ve daha pek çok faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Kişi kendisine iyi baktıkça ve bakımına özen gösterdikçe endoskopik yüz germe işleminin etki süresi daha uzun olabilmektedir.

Endoskopik Yüz Germe Fiyatları

Endoskopik yüz germe ameliyatı, Quartz Klinik’te Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin haber ve internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Aynı zamanda endoskopik yüz germe ameliyatı fiyatı kişinin yüzündeki sarkma ve deformasyonların derecesine, başka bir işlemle beraber komplike bir uygulama olup olmayacağına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Endoskopik yüz germe ameliyatı fiyatlarının belirlenmesinde doktorun uzmanlık seviyesi ve tecrübesi de oldukça önemlidir. Bu nedenle yüzündeki sarkma ve deformasyonlardan rahatsız olan, daha yolun başındayken çözüm bulma arayışına giren hastalarımız Quartz Klinik 0212 241 46 24 numaralı hattımızdan bize ulaşarak randevu ve bilgi alabilirler.

Bir yanıt yazın