El leke tedavisi aşamaları nelerdir, ellerde leke oluşma sebepleri ve daha fazlasını içeriğimizden detaylı olarak bulabilirsiniz.

Ellerde leke oluşması her yaş ve cinsiyette görülebilen bir sorundur. Cildimizde oluşan lekelerin farklı sebepleri yer alır. Bu sebepler kişiden kişiye bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Ellerimiz gün içerisinde sürekli kullandığımız organlarımızdır. Özellikle pandemi dönemi ile birlikte temizleme amacıyla çok fazla dezenfektan veya sabun ile temas halindedirler. Çok fazla kimyasal ile temasta olmaları cilt sorunlarına ve özellikle e leke problemlerine neden olabilmektedir.

Eller direk göz önünde olan organlar olduğu için üzerinde lekelerin yer alması estetik görünüm açısından kötüdür. Ayrıca yaşlanmada lekelere neden olan bir diğer faktördür. Ayrıca kişilerde özgüven kaybına ve toplum içinde kendini rahat hissetmemeye neden olmaktadır. Ellerin sağlıklı ve lekesiz görünmesi kişileri bakımlı göstermektedir. Ellerde leke olması, bakımsız tırnaklar gibi sorunlar bakımsız bir görünüme neden olmaktadır. Ellerinizde lekeler var ise sebebini öğrendikten sonra günümüz estetik cerrahisi ile bu konuyu kalıcı olarak çözebilir lekelerinizden kurtulabilirsiniz.

Ellerde Neden Leke Oluşur?

Günlük hayatta sürekli kullandığımız ellerimizde çeşitli nedenlerden dolayı lekeler oluşabilmektedir. Bu nedenleri sıralayacak olursak;

 • Güneş yanıkları ve güneşe fazla maruz kalmak ellerde leke oluşmasının ana nedenlerinin başında gelir. Güneşin direk teması ile deriye rengini veren melanin pigmentinin çalışmasında yaşanan sorunlar deri renginin koyulaşmasına neden olur. Deri renginin koyulaşması da kahverengi lekelerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.
 • Kimyasal yanıklar,
 • İlerleyen yaş,
 • Kadınların uzun süreler boyunca doğum kontrol haplarını kullanması,
 • Hormonlarda meydana gelen değişimler veya sorunlar,
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Hamilelik döneminde oluşan lekelenmeler,
 • Karaciğer organında var olan rahatsızlıklar,
 • Stres, depresyon halleri,
 • Genetik yapı,
 • Çok fazla kimyasal ürünleri le elleri sık sık temizlemek leke oluşumuna neden olur.

Yukarıda sıraladığımız nedenlerin dışında çevresel faktörlerden dolayı da lekelenmeler olabilir. Örneğin kazalar, yanıklar gibi durumlar sonrasında elde ciddi lekelenmeler meydana gelir. Genellikle bu lekeler daha kalıcı ve tedavisi zor olan gruba girmektedir. Bu tarz nedenlerden dolayı oluşan el lekelerinde doktor muayenesi şarttır.

El Lekelerine Doğal Çözümler

Eğer ellerinizde meydana gelen lekeler yeni ve yoğun değil ise doğal yöntemler uygulayarak lekelerin rengini açabilir eski rengine geri döndürebilirsiniz. Tabi ki bu yöntemlerin kesin sonuç verip vermeyeceği belli değildir. El lekelerine doğal çözümler;

 • Kırmızı soğan suyu ve elma sirkesini karıştırın. Daha sonra ellerinize bu karışımı masaj yaparak uygulayın. Kuruduktan sonra ellerinizi durulayabilirsiniz.
 • Limon suyu cilt kararmalarında sıkça kullanılır. Ellerde yer alan lekeler için limon suyu ve yoğurdu karıştırın. Sonrasında bu karışımı ellerinize sürüp kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra masaj yaparak durulayın. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.
 • Süt ve hardal tozunu karıştırıp kıvamlı bir maske elde edin. Sonrasında bir pamuk veya fırça yardımı ile bu maskeyi lekeli bölgelere sürün. Peeling görevi görmesi için ipek bir kese yardımı ile keseleyip durulayın. Elleriniz hem yumuşacık olacak hem de lekeler de zamanla açılmalar olacaktır.

El Leke Tedavisi

el leke tedavısıEl lekelerinin medikal tedavisi için doktor sizi muayene sonrasında değerlendirir. Eğer lekeler krem veya losyon gibi ilaçlar ile giderilecek durumda ise ilaç tedavisi uygulanır. Doktorunuzun önerdiği krem ve losyonları düzenli kullandığınız takdirde lekelerin rengi açılacaktır. Fakat bu yöntem daha uzun zaman alan bir tedavi yöntemidir. Daha kısa sürede sonuç almak isterseniz estetik müdahalelere yönelebilirsiniz. Özellikle inatçı ve yoğun olan el lekelerinin tedavisi için günümüzde Revlite, Icon lazer, BBL Forever Young lazer cihazları kullanılmaktadır. Lazer ile leke tedavisi ağrısız, acısız ve kısa sürede sonuç veren bir yöntemdir.

Lazer yöntemi ile el leke tedavisi kısa sürmektedir. Lekelerin yoğunluk ve büyüklüğüne göre seans sayısı değişmektedir. Kaç seans işlem göreceğinizi doktor muayenesi sonrasında öğrenebilirsiniz. Tedavi sonrasında mutlaka düzenli olarak güneş kremi kullanmanız lekelerin tekrar oluşmasını engellemek için önemlidir. Eğer lazer ile el lekesi tedavisi sonrasında doktorunuz krem ve losyon kullanımı öneriyor ise düzenli olarak kullanmanızda fayda vardır.  Leke tedavisinde sonuç hiçbir zaman kalıcı değildir. Çünkü çevresel faktörler veya ortaya çıkacak bazı hastalıklardan dolayı lekeler tekrar edebilir. Tekrar etmesini önlemek için düzenli olarak el bakımı gereklidir.

El Leke Tedavisi Fiyatları

El leke tedavisi fiyatlarında Sağlık Bakanlığı kuralları gereği internet sitesi üzerinden rakam vermek doğru değildir. En doğru fiyat bilgisi için kliniğe gidip muayene olmanız gerekir. Fiyatı etkileyen durumlar doktorun tecrübesi, doktorun kullanacağı tedavi yöntemi, hangi lazer cihazının kullanılacağı, hastanın kaç seans işlem görebileceği gibi konulardır.

El leke tedavisi fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar el leke tedavisi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak el leke tedavisi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın