Dolgun dudak Dudak asimetrisi düzeltme ameliyatı dudak simetrisi bozuk kadınlar için pratik ve etkili bir çözümdür. Dudakları asimetrik olmayan kişiler kendilerini çekici hissetmez ve bu sorun zamanla özgüven problemi yaratabilir.

Dudak şekilleri kişiye göre değişebilir ama en önemli dudak güzelliğinin göstergesi dolgun ve simetrik olmasıdır. Asimetri düzeltme için dolgu ve cerrahi iki önemli uygulamadır. Dudaklarınızın şekli, kıvrımı, dolgunluğu veya inceliği sizi rahatsız ediyorsa, bu detayları daha simetrik bir hale getirebilirsiniz.

Alt dudak ve üst dudağın birbiri ile uyumlu hale gelmesi kadınların tüm yüzündeki ifadeyi değiştirecek ve daha genel olarak estetik görünmelerini sağlayacaktır.

Uygulamanın detayları ve diğer uygulamalar hakkında daha fazlasını Dudak Dolgusu sayfamızda keşfedin.

Dudak Asimetrisi İçin Ne Yapılır?

Dudak asimetrisi bozukluğu doğuştan olabildiği gibi çevresel faktörlerden dolayı da dudaklarınızda ki eşitlik bozulabilir. Yanlış dolgu enjeksiyonları veya yaralanma gibi durumlar dudaklarınızda sonradan şekil bozukluğu yapabilir. Dudak asimetrisini düzeltmek için kişinin dudaklarını eşitlemek ve simetrik bir hale getirmek amaçlanır.

Bunun için ihtiyaç olan bölgelere dudak dolgusu uygulanarak dudaklarda eşitlik sağlanır. Bu aşamada dolgunun ne kadar ve nereye uygulanacağı kişinin dudaklarındaki simetri bozukluğuna bağlıdır. Eşit olmayan bölgelere minik dolgu dokunuşları yaparak dudaklarınızı hem daha doğal hem de daha çekici gösterebilirsiniz.

Dudak asimetrisini düzeltmek için uygulanan dermal dolgular dudakların çekici ve biçimli görünmesini sağlar. İnsan vücuduyla uyumlu olan bu maddeler dudakların genç, düzgün, dolgun ve doğal görünmesini sağlar.

Dolgu dışında diğer seçenek cerrahi olarak yapılan uygulama olan lip lift ameliyatıdır. Lip lift burun dudak arası mesafeyi kısaltırken dudaklarda var olan asimetriyi de kısmen düzeltir. Düzelemeyecek asimetrilerde lip lift ile dolgu bir arada uygulanır. Hangi tedavinin sizin için uygun olduğuna doktorunuz ile birlikte karar vermek en doğru yaklaşımdır.

Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak asimetrisi düzeltmek için dudak dolgusu kullanılır. Dudak dolgusunun içeriğinde hyalüronik asit vardır. Hyalüronik asit kişinin vücudunda bulunan, mevcut yapı taşlarından biri olan ve zamanla azalan bir maddedir. Böylece dudak dolgunuz daha doğal görünecek, dudak simetrisi orantılanmış olur ve vücudunuzda alerjik bir reaksiyon yaratmayacaktır.

Dudak dolgusundan önce kişinin profil fotoğrafları çekilerek dudaklarının operasyon öncesi kayıt altına alınır. Dudak dolgusundan hemen sonra ve ödemler indikten sonra tekrar fotoğraf çekimi yapılarak dudak dolgusu öncesi ve sonrası fotoğrafları hasta ile paylaşılır.

Dudak asimetrisi düzeltmek için dudakların ihtiyacı olan bölgelere dolgu enjekte edilerek dudaklarının her tarafının eşit görünmesi sağlanır. Dudak dolgu maddeleri kullanılarak yapılan dudak şekillendirme işlemi ile ince dudaklar dolgunlaştırılır, hacmi artırılır, dudak kontürü belirlenebilir, dudak köşelerinin doldurularak pozitif ifade alması, dudakların nemlenmesi ve dudak simetrisi elde edilir.

Dudak şekillendirmede kullanılan Hyalüronik asit dolgu maddesi dudakların nemli görünmesini, içinde bulunan su tutucu özelliği sayesinde gerçekleştirir. Kalıcılığı bir buçuk yılın sonunda vücut tarafından absorbe edilerek sonlanır.

Dudak Asimetrisi Düzeltme Dolgusu İçin İyileşme Süreci

Dudak dolgusu enjekte etmek ortalama 10 ila 30 dakika arasında süren bir işlemdir. Dudak dolgusundan önce dudakların uyuşması için lokal anestezi etkili krem sürülür. Bu anestezi 2 saat boyunca dudaklarınızın ağrımasını engelleyecektir. Bu nedenle kişilerin işlem sonrası 2 saat dinlenmeleri önerilir. 2 saatin sonunda kişiler yepyeni görünümleri ile günlük hayatına devam edebilirler. Dudak dolgusunun kalıcılığı 9-15 ay arasındadır.

Dudak Üstü Çizgiler Nasıl Giderilir?

Dudak üzerindeki uzunlamasına oluşan çizgilerin giderilmesinin en hızlı yöntemi hyalüronik asit dolgu maddesidir. Yapılandırma kompleksine sahip dermal bir dolgu maddesi olan hyalüronik asit sadece dudak asimetrisini düzeltmek için değil, aynı zamanda dudak simetrisini sağlamada da etkin bir rol oynar.

Yaşın ilerlemesiyle beraber dudak üstü dolgunluğunda da incelme meydana gelir. Hyalüronik asit uygulaması dudak üzerine uygulanırken aynı zamanda üst dudak bölgesine de yapılmalıdır. Böylelikle doğal ve estetik bir dudak yapısı oluşturulur. Dudak üstü çizgilerini hyalüronik asit uygulamasına ek olarak radyofrekans, lazer ya da PRP uygulamalarıyla kombine edilerek dolgunun etkinlik süresi artırılabilir.

Dudak Botoksu (Sigara Çizgisi)

Dudak üstü ile burun altında kalan bölgede ve alt dudak ile çene arasında kalan bölgede yaş alma ve sigara tüketiminin etkisiyle beraber dikine çizgiler oluşmaktadır.

Sigara çizgisi adı da verilen bu çizgiler sigara içme yılına, sigara oranına ve sigara içerken yapılan mimik hareketine göre derin ya da ince olabilmektedir. Dudak botoksu ile dudağın üstüne uygulanacak dolgular ile sigaranın neden olduğu ince ya da derinleşmiş çizgiler silinebilir. Bu silinmeyle beraber dudaklarda gözle görülür bir belirginleşme olur.

Dudak botoksu işlemini daha çok güçlü mimiklere sahip ve yaptığı mimik oranı fazla olan kişiler tercih eder. Botoks düşük miktarda ve yüzeysel olarak yapılmalıdır. Botoks yapılmadan önce dudak üstündeki bölüme anestezi etkili krem sürülerek enjeksiyonun konforlu hale gelmesi sağlanır.

Botulinum toksini sinir ve kaslar arasındaki iletişimi engellediği ve kasların üzerindeki kırışıklıklarda düzleşmeye neden olduğu için estetik anlamda çok sık kullanılan bir maddedir. Dudak botoksu uygulamasıyla dudak üstleri naturel ve pürüzsüz bir görünüm kazanır.

Dudak Asimetrisi Düzeltme” İçin 25 Sıkça Sorulan Sorular

 1. bade dedi ki:

  Merhabalar,
  Ben Bade ve 15 yaşındayım ve dudaklarımın asimetrisinden çok rahatsızım. Dolgu ile dudağımı simetrik yapmayı ve azıcık volümünü arttırmak istiyorum. Ama yaşımdan ötürü utanıyorum ama bunu çok istiyorum. Sizce ne yapmalıyım?

  1. Qadmin dedi ki:

   Merhaba mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. Elif dedi ki:

  Merhaba benim sol tarafım çok güzel ama sağ tarafım çok çirkin küçükken yanağımın sağ tarafını dolaba vurup gamze oluşmuş bu yüzden dudaklarım eşit kıvrılmıyor sağ taraf kıvrılmıyor yani gülerken çok belli oluyor sağ tarafımi sol tarafa benzetmek için ne yapılabilir sol dudak kenarıma benzetmek için ve yapılırsa kalıcılığı ne kadar olur tam kalıcı olmasını istiyorum ve son bir sorum olucak iki ayna arasında ki görüntümüz gerçek mi

  1. Qadmin dedi ki:

   Merhaba mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 3. Melek dedi ki:

  Merhaba . Bnm konuşurken ve gülerken alt dudağım sağa çekiliyor ve çenemde asimetri oluşuyor hatta yüzum sağa doğru çekiliyor. Bunun için çene ameliyatı mi yoksa bahsedilen dolgu mu onerirsinz ?

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba bunun için bize bir fotoğraf iletirseniz daha doğru bilgiyi verebiliriz. Detaylı bilgi için mail ile iletişime geçilmiştir.
   Sevgiler,

 4. Merve dedi ki:

  Merhaba üst tellerime diş teli takılı. Bu süreçte ağzımı çok incelediğim için ağzımı tam açarak güldüğümde dudaklarımın asimetrik açıldığını sağ tarafa kaydığını gördüm. Buna diş telleri sebep olmuş olabilir mi yoksa ben mi yeni fark ettim bilemiyorum. Ne yapmalıyım

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, sizi görmeden bu konuda bilgi vermemiz doğru olmaz. Dilerseniz 0542 464 74 33 nolu telefona foto iletebilirsiniz.
   Sevgiler,

 5. nur dedi ki:

  merhabalar dudaklarım dolgun ve güzel fakat üst dudağımın sağ tarafı sol tarafına göre biraz inik gibi yani üst dudağımda bir yamukluk var. bunun için ne yapılabilir ve kalıcı tedavisi var mıdır

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 6. uygar dedi ki:

  merhabalar benim dudağım gülerken sağa doğru çekiyor normaldede sağa doğru duruyor ters kamera ile belli oluyor nasıl bir yol izlemeliyim

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, sizi görmeden yorum yapmak doğru olmaz. Dilerseniz bize bir fotoğraf iletin whatsapp üzerinden yardımcı olabiliriz. 0542 464 74 33
   Sevgiler,

 7. Lara dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşındayım ve dudak asimetrim var kötü hissediyorum. Çok sıkıldım bu durumdan. Ailem çok yardımcı olmuyor bu konuda ben nasıl hallederim ve kalıcı olur mu, renklendirme istemiyorum sadece eşit düzenli olsun istiyorum.. teşekkür ederim

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, dolgu uygulaması ile dudak asimetri sorunu giderilebilir. Bunun için ya aile onayı yada 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.
   Sevgiler,

 8. Neslihan dedi ki:

  Merhaba benim üst dudagimin ortasi kalin kenarlari cok ince gülerken kötü görünüyor. Bunun icin dolgumu yoksa estetikmi gerekir ve fiyat ortalama ne olur?

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, detaylı bilgi ve fiyat için tarafınıza mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 9. Zozan dedi ki:

  Merhabalar benim üst dudak ile alt dudak eşit degşl özellikle hızlı konuştuğumda dudagım sola doğru kayıyor çok rahatsız oluyorum bu durumdan yamuk gibi görünüyor sizce ne yapmalıyım

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, bize bir fotoğraf gönderirseniz daha doğru bilgi veririz. Dudak dolgusu ile yardımcı olabiliriz.+90 542 464 74 33 nolu telefondan bize ulaşabilirsiniz.
   Sevgiler,

 10. Merve dedi ki:

  Merhabalar benim genetik yapıdan dolayı sağ dudağımın köşe çizgisi aşağı doğru duruyor gülünce bu daha fazla oluyor ne gibi bir uygulama yapılabilir yapılan uygulamalarda fiyat aralığınız nedir ?

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, bu tür dudak asimetrileri bir miktar dolgu ile giderilebilir. Ancak asimetri dudak kasının farklı yerleşiminden kaynaklanıyorsa tamamen geçmeyebilir. Bize resim gönderirseniz daha net bilgi verebilirim. Bazen dudak dolgusu yapmakta bu görünümü arttırabiliyor. Teşekkürler

 11. Selvi dedi ki:

  Merhaba ben 21 yaşındayım gülerken dudağımın sağ köşesi düz dururken sol köşesi yukarı kıvrılıyor yanaklarımda da asimetrikler söz konusu gülme çizgim sol tarafta daha çok belliyken sağ tarafta o kadar belli değil bu konuda nasıl yardımcı olabilirsiniz ? Bir de işlem kalıcı mı ?

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, Dudak asimetrisini dudak dolgusu ile düzeltmek mümkün. Ancak öncelikle sizi görmem gerekir yada bize whatsupp üzerinden fotoğraf iletebilirseniz daha net bilgi verebilirim. Teşekkürler

 12. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben 16 yaşındayım sağ tarafımda köpek dişim yamuk ve daha yukarıda duruyor üst dudağımın da sağ tarafı sola göre daha yukarıda duruyor bu durum dişlerden kaynaklı mıdır acaba?

  1. quartz dedi ki:

   merhaba, evet bundan kaynaklanıyor olabilir Ama görmeden bir şey demek çok doğru değil

 13. esma dedi ki:

  Merhaba, benim üst dudağımın sol tarafı ve burnumun sol tarafı sağa göre daha kalkık ve bu çok belli oluyor bunun nedeni nedir ve dolgusuz düzeltilebilir mi?

Bir yanıt yazın