Meme asimetrisi düzeltme, memesinde eşit görüntü olmayan kadınlar için uygun bir ameliyattır. Meme asimetrisi bozukluğu doğuştan olabildiği gibi sonradan da gelişebilir. Gebelik ve emzirme meme asimetrisini bozan durumların başında geliyor. İki memenin orantısız görüntüsü kadınlarda özgüven sorunu yarattığı gibi, sütyen bulma zorluğu ve kıyafetlerde estetik dışı görüntülere de sebep olabilir. Meme asimetrisi düzeltme ameliyatı sayesinde artık kadınlar göğüslerini eşitleyebiliyor, deforme olan göğüsler daha estetik ve çekici görülebiliyor.

Meme Asimetrisi Düzeltme Nasıl Yapılır?

Meme asimetrisi düzeltmek isteyen hastalar için öncelikle ön muayene yapılır. Ameliyata uygun olan hastalar ile nasıl bir göğüs yapısı istedikleri konuşulur. Eşit olmayan memelerin eşitlenmesi için meme küçültme veya meme büyütme ameliyatları tercih edilir. Aynı zamanda ihtiyaç halinde meme dikleştirme ameliyatı da kombine edilerek daha çekici ve fit memeler elde edilebilir. Meme asimetrisi ameliyatı genel anestezi altında yapıldığı için acı hissedilmez. Ameliyat kişinin taleplerine bağlı olarak 1-3 saat arasında sürebilir.

Meme asimetrisi düzeltme ameliyatında hastaların ileride gebelik planlayıp planlamadığı çok önemlidir. Çünkü ameliyat sırasında süt kanalların korunup korunmaması bu plana bağlıdır.

Meme Asimetri Ameliyatından Sonra İyileşme Süreci

Meme asimetrisi ameliyatından sonra hastaların enfeksiyon riskine karşı antibiyotik kullanmaları önerilir. Böylece ameliyat sonrası gelişen ağrılar da azalacaktır. Genellikle hastaların bir gece hastanede kalmasını istiyoruz. Genel anesteziden sonra baş dönmesi, halsizlik ve kusma gibi yan etkiler görülebilir. Ameliyattan birkaç gün sonra hastalar duş alabilir. Ameliyattan sonra sporcu sütyeni giymek iyileşme sürecine yardımcı olacaktır. 4 hafta sonra ödemleriniz inecek, göğüsleriniz yeni formuna kavuşacaktır.

Ameliyat Sonrasında İz Kalıyor mu?

Meme asimetrisi sonrasında az da olsa vücutta iz kalır. Ameliyat izi zamanla normal ten rengini alır ve görünmez olur. Meme asimetrisi ameliyatında, izin nerede kalacağı tamamen ameliyat tekniğine bağlıdır. Her iki memenin de eşitlenmesi için meme büyütme veya meme küçültme ameliyatları yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatında göğsünüzde ters T şeklinde iz kalabilir. Bu izin tipi de göğsünüzden alınacak doku miktarına bağlı olarak değişir. Göğüslerinizi eşitlemek için bir memeye büyütme işlemi yapılacaksa ameliyat izi, ameliyatın nereden yapılacağına göre değişir. Meme ucundan girilen silikon ameliyatlarında iz minimum görünürken meme altından yapılan protez ameliyatlarında ameliyat izi daha belirgin oluyor.

Bir yanıt yazın