BAZAL METABOLİZMA Bazal Metabolizma Nedir?

Metabolizma, dokuları korumak ve inşa etmek, enerji üretmek ve sağlıklı kalmasını sağlamak için vücudumuzun içinde olan her şeyi içerir.

Bazal metabolizma, sadece dinlenirken vücudunuzun hayatta kalması için ihtiyaç duyduğu temel enerji miktarını ifade eder. Uyanık olduğumuzda ve hareket halindeyken küçük bir aktivite miktarını bile desteklemek için gereken ek enerjiyi içermez.

Bazal metabolizmayı, uyurken bile vücudunuzun enerji için yaktığı kalori miktarı olarak düşünün. Bu enerji, nefes almaktan ve kan pompalamaktan vücut ısısını korumaya kadar yaşamı sürdüren işleri desteklemek için kullanılır.

Metabolizma için doğru miktarda sıvıya ve gerekli maddelere sahip olduğunuzdan emin olmak için vücudunuzun da sürekli enerjiye ihtiyacı vardır.

Örneğin, sinirleriniz ve kaslarınız belirli bir potasyum ve sodyum konsantrasyonu olmadan çalışamaz. Bu iki mineralin izlenmesi ve düzenlenmesi, dinlenirken kullanılan enerjinin yaklaşık yüzde 20 ila 40’ını oluşturuyor.

Bazal Metabolizmayı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bazal metabolizmanızı etkileyen birçok faktör vardır. Bazı insanlar genetik yapıları sayesinde daha yüksek metabolizma hızına sahiptir. Kaslar uyurken bile yağdan üç kat daha fazla kalori yakar, bu nedenle kasın yağa oranı metabolik hızını değiştirir.

Yaş bir fark yaratır çünkü vücut yaşlandıkça kas kütlesini kaybeder ve bu da metabolizmayı yavaşlatır. Minimum enerji ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadar kalori tüketmediğimizde, metabolizmanız yüzde 30’a kadar yavaşlar.

Ateş, vücudun metabolik hızını normal vücut sıcaklığının üzerindeki her 0.5 santigrat derece yükselme için yüzde 7 artırır. Tiroid bezi doğru miktarda hormon üretmediğinde, metabolizma hızı yüzde 30 ila 40 düşebilir.

Bazal Metabolik Oran Nedir?

Boy, kilo ve yaşa dayalı bir formülü izleyerek bazal metabolizma hızınızı hesaplayabilirsiniz, ancak bu yalnızca bir tahmin oluşturur. Kesin oranı elde etmek için, tüm bireysel faktörleri göz önünde bulundurmanız, özel ekipman kullanmanız ve iyi bir gece uykusundan sonra ve oruç tutarken olduğu gibi katı koşullar altında ölçümler almanız gerekir.

Bazal metabolizma hızı, vücudunuz tarafından kullanılan kalorinin yalnızca yaklaşık yüzde 70’ini oluşturur. Yaktığınız toplam enerji miktarı, bazal metabolizma hızınız artı fiziksel aktivite seviyeniz ve yiyecekleri sindirip besinleri emerken yaktığınız kalori miktarı ile belirlenir.

Metabolizmanın Artması ve Azalması Neye Bağlıdır?

Fazla kiloluysanız, kilonuzu korumak için aynı yaş ve cinsiyetten daha az kilolu birine göre daha fazla kaloriye ihtiyacınız olabilir çünkü ekstra kilonuzun bir kısmı kaslıdır ve yağ dokusunun da beslenmesi gerekir.

Yemek yediğinizde metabolizmanız artar çünkü sindirim vücudunuz için daha fazla iş demektir. Metabolizmanız, özellikle egzersiz sırasında hareket ettiğinizde de artar çünkü kaslarımız kasılır, akciğerlerimiz ve kalbimiz daha çok çalışmak zorundadır. Fiziksel aktivite, genel metabolizmadaki veya toplam enerji harcamasındaki en büyük değişkendir.

Düşük Metabolizma Hızı Neden Olur?

Vücudunuz, ihtiyaçlarınızı karşılamak için metabolizmanızı ayarlar. Aşırı bir örnek, açlık diyetini takip edebilen metabolizmanın yavaşlamasıdır. Hipotiroidizm gibi birkaç sağlık durumu da metabolizmayı yavaşlatabilir.

Kilo vermeye çalışıyorsunuz, ancak istediğiniz kadar başarılı olamıyorsanız, sonuç eksikliğinizin düşük metabolizmadan mı kaynaklandığını merak edebilirsiniz.

Bazı yiyecek ve aktivite alışkanlıkları metabolizmanızı daha iyi veya daha kötü şekilde etkileyebilir ve birkaç sağlık durumu anormal derecede düşük veya yüksek metabolizmaya neden olabilirken, metabolizmanızın cinsiyetiniz, yaşınız için normal bir aralık olarak kabul edilebilecek düzeyde olması ihtimali vardır.

Bazal Metabolizma Hızının Değiştirilmesi Mümkün müdür?

Bazal metabolizmayı anlamak değerli bir araç sağlar: Metabolik hızı kas kütlesi ve dengeli bir beslenme yoluyla etkileyebileceğinizi gösterir. Kısıtlı bir diyet, vücudunuza kaloriyi korumasını ve metabolizmayı yavaşlatmasını söyler. Bu nedenle kadınların günde en az 1.200 kalori, erkeklerin ise en az 1.800 kalori tüketmesi gerekir.

Ağırlık kaldırma, merdiven çıkma, mekik, şınav ve bacak kaldırma gibi aktivitelerle kasları dış dirence karşı çalıştıran direnç eğitimi ile kas kütlesini oluşturun veya koruyun. Şu anda hareketsizseniz veya aktiviteyi sınırlayan herhangi bir sağlık sorununuz varsa, direnç eğitimine başlamadan önce diyetisyenimize danışın.

Bazal Metabolizmanın Hızı Nasıl Ölçülür?

Bazal metabolizma hızı (BMH), vücudumuzun temel, yaşamı sürdüren işlevleri yerine getirmek için ihtiyaç duyduğu toplam kalori sayısıdır. Bu temel işlevler arasında dolaşım, nefes alma, hücre üretimi, besin işleme, protein sentezi ve iyon taşınması bulunur. Bazal metabolizma hızını matematiksel bir formül kullanarak hesaplayabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızı Nasıl Hesaplanır?

Sağlıklı bir kiloya ulaşmak veya sürdürmek istiyorsanız bazal metabolizma hızı (BMH) hesaplamak faydalı olabilir. Sayıyı bilim adamları tarafından tasarlanmış bir formül kullanarak bulabilir, laboratuvarda test ettirebilir veya çevrimiçi bir hesap makinesi kullanabilirsiniz. Hiçbir yöntem tam olarak doğru değildir, ancak bir laboratuvar testi muhtemelen size en iyi sonucu verecektir.

Ancak laboratuvar testleri maliyetli olabileceğinden, birçok diyetisyen ve sporcu, bazal metabolizma hızı ve / veya her gün yaktıkları toplam kalori miktarını belirlemek için diğer iki yöntemden birini kullanır.

Bazal Metabolizma Hızını Hesaplamak için Denklem

Harris-Benedict Denklemi genellikle bazal metabolizma hızını tahmin etmek için kullanılır.

  • Erkekler: BMH = 88,362 + (13,397 x ağırlık, kg) + (4,799 x boy cm)- (5,677 x yaş)
  • Kadınlar: BMH = 447.593 + (9.247 x ağırlık, kg) + (3.098 x boy cm)- (4.330 x yaş)

Kilo Vermek için Bazal Metabolizma Hızını Kullanın

Bazal Metabolizma Hızı (BMH) nı anladığınızda ve sayınız hakkında iyi bir tahmin aldığınızda, bunu sağlıklı bir kiloya ulaşmanıza veya korumanıza yardımcı olması için kullanabilirsiniz.

Önce bazal metabolizma hızınızı artırmayı deneyebilir, ardından hedefinize ulaşmanıza yardımcı olmak için her gün yaktığınız toplam kalori miktarını azaltıp artırabilirsiniz.

Bazal Metabolizma Hızını Değiştirin

Faktörlerin bir kombinasyonu, bazal metabolizma hızınızı belirler. Genetik faktörler, yaş, cinsiyet ve vücut kompozisyonunun hepsi bir rol oynar. Genetiği, yaşı veya cinsiyeti kontrol etmek için yapabileceğiniz pek bir şey yok. Ancak metabolizmanızı hızlandırmak için vücudunuzun yağ / kas oranını değiştirebilirsiniz.

Peki vücut kompozisyonunuzu nasıl değiştirirsiniz? Kas yapmak! Vücudunuz dinlendiğinde bile, yağsız kas kütlesi yağdan daha fazla kalori yakacaktır ve faydalarını görmek için vücut geliştirmeci olmanıza bile gerek yok. Birkaç çalışma, birkaç haftalık direnç eğitiminden sonra, dinlenme metabolizma hızında% 7- 8’lik bir artış görebileceğinizi göstermiştir.

Bazal Metabolizma Hız Ölçümü ve Diyet Fiyatları

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet ve haber sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bazal metabolizma nedir ve hızı nasıl ölçülür? Diyetisyen fiyatları öğrenmek için ve Quartz Klinik ile özel bir görüşme planlamak için lütfen +90 212 241 46 24 ’ü arayın.

Bir yanıt yazın