Kol germe estetiği; yaş alma süreci, genetik yatkınlık ya da çok hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak kolda meydana gelen yağlanma ve cilt sarkması gibi deformasyonların giderilmesine yönelik yapılan tüm estetik operasyonları kapsayan bir ifadedir.

Kol germe estetiği kollardaki şekil bozukluklarını yok etmek ve kolun görünümünü iyileştirmek amacıyla yapılır. Eğer siz de zamanın vücudunuzda yarattığı olumsuz değişikliklerden biri olan kol sarkması sorunuyla karşı karşıyaysanız kol germe estetiği uygulamaları ile kolayca eski görünümünüze kavuşabilirsiniz.

Kol Estetiği ile İnce ve Gergin Kollara Kavuşun!

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Kol Sarkması Nedir ve Neden Olur?

Yaşın ilerlemesine ve zaman içinde yaşanan fiziksel değişimlere bağlı olarak vücudumuzda istenmeyen görüntülerle karşılaşabiliriz, kol sarkması da istenmeyen fiziksel değişimlerden biridir. Kol sarkmasının ve kollarda oluşan diğer şekil bozukluklarının başlıca nedeni yaşlanmadır ama bunun yanı sıra kontrolsüz kilo kaybı, hormonal değişiklikler veya sağlıksız beslenme, genetik yatkınlıktan dolayı vücuttaki kolajen seviyesinin düşüşü gibi durumlarda kol sarkıklarına sebep olabiliyor. Sarkıklık ağırlıklı olarak üst kolda, yoğun olarak da kolun iç kısımlarında oluşur ve kadınların daha çok karşılaştıkları bir sorundur.

Kol Sarkması Nasıl Geçer?

Kol sarkması vb. gibi cilt sarkıklığı sorunlarının en büyük sebebi cilt altındaki yağ dokularının azalması ve cildin kolajen seviyesindeki azalmaya bağlı olarak oluşur. Cilt sarkmalarını önlemek ve azaltmak belirli ölçüde düzenli egzersiz ve doğru beslenme sayesinde mümkün olabilir.

Kola sıkı ve estetik bir görünüm kazandırma amacıyla yapılan egzersizler ve kilo kaybı bu süreç için oldukça önemli ve etkilidir; kas sıkılaşması ile sonuçlanabilir ancak fazla yağ ve sarkık deriyi giderme konusunda aynı etkiyi göstermez.

Özellikle ileri yaşlardaki insanlarda kolajen dokusu çok daha fazla zarar gördüğünden dolayı beslenme ve egzersizin yanı sıra farklı önlemler ya da müdahaleler gerekebilir. Bu kapsamda akla gelen ilk müdahale elbette estetik operasyonlardır. Peki, kişilerin yoğun bir şekilde ilgi gösterdikleri kol germe estetiği nedir ve neden uygulanır ve hangi uygulamaları kapsamaktadır?

Kol Germe Estetiği Nedir ve Nasıl Yapılır?

kol liposuction Kollarda biriken aşırı yağ kütleleri ya da deri sarkmaları görsel açıdan kişiyi rahatsız edebilecek görüntüler ortaya çıkardığı için çoğu kişi tarafından tedavi edilmesi gereken estetik bir sorun olarak değerlendirilmektedir.

‘Kol Germe Estetiği’ kollarda beliren bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla yapılan tüm cerrahi ve cerrahi olmayan uygulamalarıdır. Kollardaki şekil bozuklukları özellikle üst kol bölümünde oluşan sarkma kişilerin daha yaşlı hissetmesine ve özgüven problemi yaşamasına sebep olur bu nedenle tedavi edilmesi gereken estetik bir sorun olarak görülür.

Kol germe estetiği özellikle üst kol bölgesine uygulanan tedavileri içerir. Kolların üst kısımlarında yağ birikme eğilimi daha fazladır. Yağlanma meydana geldikçe, üst kollardaki deri genişler ve yaşla beraber sarkma eğilimi gösterir. Yer çekiminin etkisine her geçen daha da yenik düşen üst kollardaki fazla ve yapısal olarak daha ince olan derinin toparlanması zamanla çok zor veya imkânsız hale gelebilir.

Bu sorunlardan herhangi birini çözmek için, tüm doğal yöntemler tükendiğinde kol germe estetiği mutlak gereklilik olabilir. Kol estetiği adı altında gerçekleştirilen ameliyatlı ve ameliyatsız kol sıkılaştırma uygulamaları kolları arzu edilen görünümü kavuşturmanın bilinen en etkili yoludur, bu sebeple günümüzde büyük bir ilgi görmektedir. Kol estetiği operasyonları arasında akla gelen operasyon ise kol germe ameliyatıdır.

Kol Germe Ameliyatı Nedir?

Kol germe ameliyatı, “brachioplasty”, üst kollarda oluşan sarkık deri ve fazla yağı çıkarmak için tasarlanmış bir cerrahi işlemdir. Kol germe ameliyatı fazla deri ve yağlanma nedeniyle sarkık ve gevşek görünen kolların toparlanmasını sağlayan en etkili çözümdür. Prosedür, kolunuzun şeklini koltuk altından dirseğe kadar tanımlayan alttaki dokuyu sıkılaştıracak ve pürüzsüzleştirecektir.

Kol Germe Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Kol germe ameliyatı kapsamında hastaya yapılacak müdahaleler kol derisindeki sarkmanın şiddetine ve yağlanma şikâyetinin olup olmamasına bağlı olarak doktor tarafından belirlenir. Kollardaki şekil bozukluğunun ana sebebi her ne kadar cilt sarkmaları olsa da kollarda yağ kütleleri de birikebilir. Cilt sarkması ile birlikte yağlanma şikâyetinin olduğu hastalarda kol germe ameliyatı liposuction ile kombine edilmelidir. Böyle durumlarda öncelikle üst kolları daha ince hale getirmek için vaser liposuction kullanılır.

Liposuction, kas tanımının görünümünü iyileştirmek için küçük, lokalize yağ birikintilerini ortadan kaldırır. Vaser Liposuction ile likit hale getirilerek vücuttan atılan yağlar sonucundan cilt altı doku boşalmış, deri iyice gevşemiş olur. Kola sıkılığını geri kazandırmak ve estetik bir görünüm oluşturmak için fazla deri kesilerek alınır ve kolun sıkılaşması sağlanır.

Kol Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kol germe ameliyatı çeşitli kesi teknikleri ile yapılabilen başarı oranı yüksek bir ameliyattır. Ameliyat için yapılacak kesi, gevşeklik miktarına ve fazla dokunun konumuna göre belirlenecektir. Kesi genellikle koltuk altından dirseğe kadar uzanır ancak daha az alanın ele alınması gerekiyorsa daha kısa olabilir.

Bu kesi kolun iç tarafına veya kolun arka içine saklanabilir. Bazı hastalarda cilt sarkması koltuk altına kadar uzanabilir, daha estetik bir görünüm elde etmek için kol germe ameliyatı kapsamında koltuk altına da müdahale etmek gerekebilir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci!

Kol inceltme ameliyatı olarak da bilinen kol germe ameliyatı genel ya da genel anestezi etkisinde hastane ortamında gerçekleştirilen cerrahi bir müdahaledir. Ameliyat sırasında tercih edilen anestezi yöntemine bağlı olarak hastanın bir gece dinlenmesi ya da aynı gün taburcu olması mümkündür.

Ameliyatın ardından kollara yapılan müdahaleler sebebiyle kanama ya da sıvı birikimi yaşanması olasıdır. Bu şikâyetlerin oluşumunu önlemek için hastanın durumuna bağlı olarak doktor ameliyat sonrası dren kullanımını uygun görebilir. Kol germe ameliyatı sonrası iyileşme süreci genel 1 ila 2 hafta arasında değişkenlik gösterir.

Kol estetiği yaptıranlar ameliyat sonrası süreci çoğunlukla rahat olarak tanımlar ancak ameliyat sonrası ilk gece yorgun ve ağrılı hissetmek olasıdır. Tedavi bölgesinde geçici morluk, şişlik ve rahatsızlık gelişmesi de oldukça normaldir. İyileşme sürecinde biriken ödemi genellikle birkaç gün içinde medikal masajlar sayesinde çıkarılır.

Ayrıca, bu şikayetlerden hızlı bir şekilde kurtulmak için kollarınızı olabildiğince yüksekte tutmak ve dolaşımı artırmak için kısa ama yorucu olmayan yürüyüşler yapmak son derece önemlidir. Çoğu hasta yaklaşık olarak 7 gün sonra normal aktivitelerine geri dönebilir anacak iyileşme sürecini aksatacak herhangi bir aktiviteden uzak durmaya özen göstermek son derece önemlidir. Hasta bu süreçte kolun aşırı gerilmesini sağlayacak hareketlerden kaçınmalı ve ağırlık kaldırmayı gerektirecek eylemlerden uzak durmalıdır.

Kol germe ameliyatı sonrası hastaların çoğu 4. ila 6. hafta içinde tamamen iyileşmiş hisseder. Ameliyat sonrasında kolların şeklini almasını desteklemek ve ödem şikayetini azaltmak için bu süre boyunca korse kullanılması gerekir. Korsenin kullanım süresine doktor operasyonun durumuna göre daha da uzatılabilir.

Kol germe ameliyatında cerrahlar genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanır ama erimeyen dikişler kullanıldıysa prosedürü takip eden bir ila iki hafta içinde dikişlerin alınması gerekecektir.

Ameliyatsız Kol Germe Estetiği

Kollarda meydana gelen sarkma ve yağlanma şikâyeti yaş almayla birlikte daha sık karşılaşılabilen bir sorun olsa da genç yaştaki hastaların kollarında da istenmeyen görüntüler oluşabilmektedir. İleri yaşlardaki hastalarda şekil bozukları daha şiddetli olduğu için genellikle cerrahi kol germe estetikleri tavsiye edilmektedir ancak daha genç hastalara ameliyatsız kol germe estetikleri de tavsiye edilmektedir.

Ameliyatsız kol inceltme estetiği cerrahi müdahalelere göre çok daha pratik olduğu için ve ciltte kesi izi oluşmadığı için daha çok ilgi görür. Eğer kollarda ciddi bir yağ kütlesi birikmemiş ise ve cilt sarkması çok şiddetli değilse hastalar için ameliyatsız kol germe tedavisi daha uygun olabilir.

Ameliyatsız Kol İnceltme Nasıl Yapılır?

Kollarda meydana gelen deformasyonların sadece cerrahi müdahalelerle çözülebileceğine dair yaygınlaşmış yanlış bir inanç vardır. Oysa ki son dönemlerin en etkili ve en dikkat çeken medikal uygularından olan Thermage, Ultrashape ve Velashape gibi tekniklerle ağrısız, yarasız ve izsiz bir şekilde kollardaki şekil bozukluklarını tedavi etmek ve kollara estetik bir görünüm kazandırmak mümkündür.

Ameliyatsız kol inceltme uygulamalarının her birinin kendine özgü bazı farklılıkları vardır ancak hepsi kolları inceltme ve sıkılaştırma amacı taşır. Thermage gibi uygulamalar yardımıyla yapılan ameliyatsız kol inceltme estetiğinde cilt altı dokuyu uyarılır ve kolajen yapısını harekete geçirilir böylece kolların sıkılaşması sağlanır. Medikal tedavi yöntemleri olan bu işlemler sonrasında dinlenmeye ihtiyaç duyulmaz, kişi uygulamanın hemen sonrasında gündelik yaşantısına dönebilir.

Thermage Uygulaması ile Kol Germe

Thermage CPT, medikal estetik uygulamaları arasında yer alan bir cilt yenileme ve sıkılaşma işlemidir. Thermage genellikle yüz sarkmalarını önlemek ve tedavi etmek amacıyla kullanılır ancak farklı başlıkları sayesinde vücudun diğer bölümlerinde de kullanılabilmektedir. Eğer kişinin kolunda oluşan sarkmalar şiddetli değilse Thermage uygulaması kolları sıkılaştırmak amacıyla da kullanılabilir.

Thermage uygulaması radyofrekans enerjisinden yararlanan bir yöntemdir, cildin alt katmanlarından biri olan dermis tabakasına kadar etki ederek bağ dokusunun onarılmasını sağlar. Sahip olduğu teknoloji sayesinde cildin istenilen katmanına özel radyofrekans enerjisi gönderen Thermage cihazı cilt altı tabakanın kontrollü bir şekilde ısıtılmasını sağlar ve kolajen dokusunu uyarır. Sıcaklığın etkisiyle uyarılan kolajen lifleri büzüşerek kısalır.

Kollara Thermage uygulaması ile müdahale bulunulduğunda da cilt sarkmasına sebep olan kolajen dokusunun onarılması sağlanır. Tek seans uygulanması yeterli olan Thermage yöntemi ile kısa sürede kollarda oluşan cilt sarkmalarının önüne geçilir ve kolların daha çekici bir görünüm kazanması sağlanır.

Thermage tek seans uygulanan bir yöntem olsa da uygulama sonrasındaki ilk etkiler 1 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar, tam etki ise yaklaşık olarak 3-6 ay sonra ortaya çıkar çünkü Thermage ‘ın kolajen doku üzerinde yarattığı etki gün geçtikçe artar. Bu etkinin cilde gözle görülür bir yansıma sağlaması da bu nedenle biraz zaman alır. Thermage sonrasında elde edilen maximum etki uzun bir süre etkisini korur ancak yapılan hiçbir uygulama yaşlanmanın etkilerini önleyemez. Bu nedenle uzun vadede ciltte tekrar sarkma görülmesi olasıdır.

Kol Germe Estetiği Hakkında sıkça Sorulan Sorular

Kol Germe Ameliyatı Zor Bir Operasyon Mudur?

Kol germe ameliyatı zor bir operasyon değildir ancak ameliyatsız kol germe estetiklerine kıyasla daha kapsamlı bir müdahaledir ve cerrahi bir uygulama olduğu için ameliyat sonrasında vücudun kendi toplayabilmesi için dinlenme sürecine ihtiyaç duyulur.

Kol Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yaşlanma ile birlikte de kolajen ve elastin üretimi yavaşladığından kollarımızdaki cilt sıkılığını kaybeder, sarkmaya başlar ve deri fazlalığı ortaya çıkar. Kollarda cilt sarkmalarının meydana geldiği alanlardan biridir. Kollarda oluşan yağlanma ve fazla cilt rahatsız edicidir ve gizlenmesi neredeyse imkansızdır.

Kollarda oluşan bu vb. gibi şikayetleri bulunan kişilere kol germe ameliyatı yapılabilir. Eğer kollardaki deformasyon şiddetli değilse kollardaki şekil bozukluğunu düzeltmek için kol germe ameliyatı yerine daha patrik ve konforlu olan ameliyatsız kol germe uygulamaları tercih edilebilir.

Kol Germe Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

Kol germe ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci hastanın yaşına, sağlık durumuna ve ameliyatın kapsamına göre değişkenlik gösterebilir ancak çoğu hasta ameliyattan bir hafta sonra günlük rutinlerini gerçekleştirebilecek kadar iyileşmiş olur ancak bu süreçte kolları zorlayacak tüm eylemlerden kaçınmak gerekir. Ortalama 15 gün içinde ameliyat sonrası tam iyileşme süreci tamamlanır fakat yoğun aktivite gerektiren egzersizlerden bir süre daha kaçınmak gerekir.

Kol Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kol germe ameliyatı cilde kesi uygulanan cerrahi bir operasyondur, bu nedenle ameliyat sonrası iz kaçınılmazdır. Kollarda oluşan sarkmanın şiddetine göre ciltteki kesi izinin boyutu değişebilir ancak genellikle koltuk altından dirseğe kadar uzanır. Kesi izi kişiyi rahatsız etmemesi için kolun iç kısmına saklanır. Operasyon sonrası oluşan izler fraxel gibi lazer uygulamaları ile silinebilir.

Kol Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Kol germe ameliyatının süresi operasyon sırasında kollara yapılacak müdahaleye göre farklılık gösterir ancak genellikle ameliyat 1,5 ila 2 saat aralığında sürer.

Kol Germe Estetiği Fiyatları

Kol germe estetiği fiyatları hastaya uygulanacak yönteme, uygulamanın kapsamına göre ve operasyonu gerçekleştirecek doktorun tecrübesine göre değişkenlik gösterir. Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan bizleri arayarak ya da İstanbul-Nişantaşı’ndaki polikliniğimizi ziyaret ederek Kol germe ameliyatı fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.