cilt beyazlatmaCilt beyazlatma nedir, cilt beyazlatma nasıl yapılır ve aşamaları nelerdir içeriğimizden detaylı olarak cevaplarını öğrenebilirsiniz.  Ten rengi genetik faktörler ile belirlenir. Bazı kişiler cilt renginden memnun olmadıkları için istedikleri cilt rengini elde etmek için farklı yöntemlere başvurmaktadır. Cilt rengi yanlış bakım, bakımsızlık, ağda ve epilasyon yöntemleri, çevresel faktörler nedeniyle kararabilmektedir. Bu gibi durumlarda cilt beyazlatma yöntemleri tercih edilmektedir. Cilt beyazlatma genellikle kadınların başvurduğu ve özellikle koltuk altı, yüz, genital bölge, dirsek, diz bölgeleri için yapılmaktadır. Cilt beyazlatma yöntemleri oldukça çeşitlidir. Bu yöntemlerin hepsi etkili olsa da etki düzeyleri ve süreleri farklıdır. Cilt beyazlatma yöntemlerinde genellikle medikal ürünlere uygulamalar kullanılmaktadır. Bu nedenle profesyonel olarak uzman bir kişi tarafından yapılmalıdır. Evde yapılan cilt beyazlatma uygulamaları sonucunda cildinize daha fazla zarar verip kalıcı sorunlara neden olabilirsiniz. Cilt beyazlatma yöntemlerine geçmeden önce cilt kararmalarını nedenlerini detaylı olarak inceleyeceğiz.

Cilt Kararması Nedenleri

Cilt kararmasının çeşitli nedenleri vardır. Cilt kararma nedenleri kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Cilt kararmasının ana ve sık nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Cildin nemsiz kalması,
 • Cilt tipine uygun olmayan yanlış uygulamalar ve bakımlar,
 • Yanlış bakım ürünü kullanmak,
 • Bacak aralarında ortaya çıkan kararma sürtünme sonucu oluşmaktadır,
 • Yanlış epilasyon uygulamaları (özellikle ağda uygulamaları),
 • Çok fazla dar giyinmek,
 • Nefes almayan kıyafetleri tercih etmek,
 • Çok fazla günlük ped kullanımı,
 • Genetik faktörler,
 • Çevresel faktörler,
 • İlerleyen yaş,
 • Güneşe çok fazla maruz kalmaktır.

Yukarıda yer alan nedenler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Cilt kararmasının altında yatan nedeni öğrenmek için dermatolog muayenesi gerekir. Dermatoloğa muayene olduktan sonra cildinizde meydana gelen kararmanın nedenini kesin öğrenip ona uygun olan tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Cilt Beyazlatma Nedir?

Cildin rengini açmak için melanin konsantrasyonunu azaltmak gerekir. Melanin konsantrasyonunu azaltmak için bazı kimyasal maddeler uygulanmaktadır. Bu kimyasal maddeler doğru doz ve şekilde uygulanmalıdır. Aksi takdirde ciltte farklı sorunlara neden olabilir. Cilt beyazlatma yöntemi kısaca kararan bölgelerdeki cilt rengini açmaktır. Cilt renginin açılması ile renk eşitlenmesi de sağlanmış olur. Cilt renginin eşitlenmesi daha sağlıklı, pürüzsüz ve parlak bir cilt görünümü sağlamaktadır.

Cilt Beyazlatma Yöntemleri

Cilt beyazlatmak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hangi yöntem ile tedavi olmanız gerektiğini doktoruz sizi muayene ettikten sonra karar vermelidir. Tabi ki evde krem ve doğal karışımlar ile de cilt beyazlatma yapabilirsiniz. Fakat bu uygulamaların etkisi çok az olacak ve etki süresi de oldukça uzundur. Ayrıca evde kendinizin yaptığı uygulamalar sonucunda cildinizin tahriş olup kalıcı zararlar alma riski de yüksektir. Bu nedenle cilt beyazlatmak için mutlaka bir uzman desteği almanızı tavsiye ederiz. Cilt beyazlatmak için kullanılan yöntemler;

Medikal Krem Uygulamaları

Medikal krem uygulamaları yeni yeni oluşan ve etki ettiği alanda yoğunluğu az olan kararmalar için tercih edilmelidir. Cildinizde yeni lekelenmeler veya kararmalar var ise doktorunuzun önerdiği medikal kremleri düzenli olarak kullanıp, doğru bir şekilde cilt bakımı uygulayıp cildinizi güneşten korumanız gerekir. Bu uygulamalar sonucunda bir süre sonra lekelerin renginde açılmalar meydana gelir ve kararma sorunu azalır. Fakat medikal krem uygulamaları uzun bir süre boyunca düzenli yapılmalıdır. Ayrıca etki süresi ise daha fazla zaman aralığında olmaktadır.

Medikal Bakım Uygulamaları

Kimyasal peeling ve medikal cilt bakım uygulamaları ile de cilt kararma sorunu tedavi edilebilmektedir. Özellikle kimyasal peeling işleminin son derece dikkatli yapılması gerekir. Aksi takdirde kimyasal yanıklar oluşur ve kalıcı cilt lekeleri riski ortaya çıkar. Kimyasal peeling uygulamasında amaç sorunlu derinin soyulup atılması ve yerine yeni derinin gelmesidir. Bu uygulamada cilt kurur ve dökülür, alttan çıkan deri kendini yeniler. Uygulama sonrasında dökülen derinizi soymaya kalkmayın. Kendisinin ciltten atılmasını bekleyin. Medikal bakım uygulamaları çok yoğun olmayan cilt rengi kararmalarında etkilidir.

Doğal Yöntemler ile Cilt Beyazlatma

Doğal yöntemler ile cilt beyazlatma uygulamalarında sonuç beklediğiniz kadar iyi olmayabilir. Doğal yöntemler etkili olsa da medikal yöntemlere göre etki derecesi daha azdır. Ayrıca en ufak sonuç alabilmek için çok fazla uzun süre boyunca uygulama yapmak gerekir. Genellikle içerisinde asit olan doğal ürünler ile karışımlar yapılıp cilt beyazlatmak amaçlanır. Bazen bu uygulamalar alerjik etkilerle sonuçlanabilir.

Lazer Yöntemleri ile Cilt Beyazlatma

cilt beyazlatmaLazer yöntemleri ile cilt beyazlatma uygulamaları kesinlikle uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Lazer uygulamaları cilt kararmaları için en hızlı ve etkili sonucu sunmaktadır. Babyface- thulium lazer cihazı ile yapılan cilt beyazlatmada sadece kararma sorunu değil diğer cilt problemleri de giderilir. Özellikle cilt lekeleri, kırışıklık, sarkmalar ve cildin sıkılaşması konusunda oldukça etkilidir. Babyface- thulium lazer cihazı ile yapılan uygulama cilde aydınlık verir. Bu nedenle BB Lazer olarak da adlandırılmaktadır.  Bu uygulama yüz, koltuk altı, genital bölge, dirsekler, diz kısmına yapılabilmektedir. Babyface- thulium lazer yönteminde amaç kararmaların meydana geldiği sorunlu alanlara müdahale edip cildin iyileşmesini sağlamaktır. Uygulama lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kararmanın yoğunluğu ve alanına bağlı olarak seans sayısı değişkenlik gösterebilmektedir. Uygulama yapılırken hafif bir yanma hissi meydana gelebilir. Bu normal bir durumdur. Uygulama sonrasında işlem yapılan bölgede kabuklanmalar meydana gelebilir. Bu kabuklanmalar daha sonra kendiliğinden dökülür. Bu dökülen cilt ile kararmaların olduğu sorunlu deri ciltten uzaklaştırılmış olur. Uygulama sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilir.

Cilt beyazlatma yöntemlerine ek olarak beslenme düzeninize dikkat etmeniz önerilmektedir. Özellikle C vitamini ağırlıklı beslenmeniz önerilir. C vitaminin cildi yenileyici ve iyileştirici özellikleri vardır. Ayrıca Glutatyon içerikli yiyecekleri de tüketmenizi öneririz. Glutatyon içeren besinler sarımsak, soğan,brokoli, lahanagiller, su teresi, karnabahar, brüksel lahanası, radika, şalgamdır. Bu besinleri günlük hayatınızda beslenme düzeniniz içerisine mutlaka ekleyin. Glutatyon kolajen üretimini desteklemektedir. Kolajen üretimi ise cilt yenilenmesini sağlamaktadır. Kolajen üretimin artması cildin gençleşmesine, cilt sorunlarının iyileşmesine olanak tanımaktadır. Çoğu kişi günümüzde kolajen içeren ek takviye ilaçları kullanıp yaşlanmanın önüne geçmeye çalışmaktadır. Ek takviye yerine kolajen üretimini arttıran besinleri tüketmeniz ve beslenmenize dikkat etmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Cilt Beyazlatma Tedavisi Fiyatları

Cilt beyazlatma tedavisinde fiyatlar birçok unsura bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle hangi tedavi yönteminin uygulanacağı, doktor tecrübesi, klinik donanımı, kişilerde var olan lekelerin durumu ve yoğunluğu, kaç seans tedavi yapılacağı fiyatı etkilemektedir. En doğru fiyat bilgisi için bir uzman doktor muayenesi şarttır.

Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet siteleri üzerinden sağlık ile ilgili işlemler hakkında fiyat vermek yasal değildir. Cilt beyazlatma tedavi fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar cilt beyazlatma tedavi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak cilt beyazlatma tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın