beslenme ve dıyetAmeliyat olmak, bazı cihaz işlemleri uygulamak istemiyor veya zayıflama konusunda siz en uygun çözüm diyet ise Quartz Clinique diyetisyeni ile hizmet vermeye hazır.

Birçok yöntem  ve modern yaklaşımlarla hızlı ve etkili şekilde obezite tedavisi, bölgesel yağlanma, kilo kontrolü, atletik diyet, kilo alma gibi konularda sağlık çerçevesinde hedeflerinize ulaşmak mümkün.

Diyetisyen Kimdir?

Diyetisyen, çalışma alanına göre farklı amaçlar ile sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek veya sağlıkla ilgili bir hedefe ulaşmak isteyen kişilere beslenme programı oluşturan kişidir. Hastane, klinik, spor tesisi veya herhangi bir toplu yemek yapan işletmelerde çalışırlar.

Diyetisyenin amacı maksimum sağlık, minimum hastalık riskini sağlayabilmek ve bunun için çalışmalar yapmaktır. Bu temel kavram ile birlikte diyetisyenin sorumlulukları aşağıdaki maddeler şeklinde sıralanabilir;

  • Beslenme hakkında sorular ve sağlıklı tüketim  alışkanlıkları konusunda danışmanlık yapmak,
  • Danışanın alışkanlıklarını ve sağlık ihtiyaçlarını dikkate alarak strateji, hedef ve yeme planları geliştirmek,
  • Yeme alışkanlıklarının etkilerini analiz etmek ve gerektiği gibi değiştirmek,
  • Vücut fonksiyonlarının besin ögeleri tarafından nasıl etkilendiğini araştırmak,
  • Danışanın gelişimini ve durumunu belgelemek amacıyla rapor yazmak,
  • Danışanı iyileştirmek için diğer sağlık departmanları ve çalışanlarıyla işbirliği sağlamak,
  • Profesyonel olarak spor yapan kişilere, diyet ile performans arasındaki ilişkiyi ve optimum vücut boyutlarına nasıl ulaşabilecekleri konusunda tavsiyelerde bulunmak,
  • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları ile ilişkili hastalıkların önlenmesi veya yönetilmesi arasındaki bağ hakkında konuşarak daha iyi beslenmeyi teşvik etmek,
  • Doğum öncesi veya doğum sonrası annelere doğru beslenme konusunda eğitim vermek ve danışan olmak,
  • Güncel makale ve araştırmaları takip edip doğru bilgiye erişmek.

Doğru Diyet Nasıl Olmalı?

Alt başlıklarda inceleyebileceğiniz gibi, diyet mutlaka kişiye özel olmalıdır bu sebeple özellikle internette bulunan hazır diyetler, dönem dönem popülarite kazanan beslenme tarzları uzun vadede uygulayan kişide sağlık problemleri yaratabilir.

Danışanın kan tahlili alındıktan sonra diyetisyen tarafından yorumlanır, ardından hedeflenen plana göre diyet programı bu çerçeveye göre oluşturulur. Danışanın kan değerlerinin gözlemlenmesi oluşabilecek toksit etki ihtimalinin minimumda tutulması ve değerlerin optimum seviyeye çekilmesi için oldukça önem taşımaktadır.