alın kırışıklığı tedavisiAlın kırışıklığı tedavisi nedir, alın kırışıklığı tedavisinin aşamaları ve bu tedavi kimlere yapılmalıdır içeriğimizden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.  Alın kırışıklığı ilerleyen yaş ile birlikte iyice artan ve yüz bölgesinin estetik görünümünü bozan bir durumdur. Özellikle kadınlarda ilerleyen yaş ile birlikte alın çevresinde yer kırışıklıklar iyice kendini belli eder. Çok fazla mimik yapan biriyseniz de alın karışıklığı ortaya çıkabilir. Alın kırışıklığı hemen hemen herkeste belli bir yaş sonrasında belirginleşir. Bu belirginleşmeyi en aza indirmek ve daha genç görünmek için düzenli bakım yapmak gerekir. Düzenli bakım ve cildinize iyi baktığınız zaman yaşınız ilerlese de cildiniz yaşlanmaz. Cildimizin kırışmaya meyilli olması cilt yapısı, çevresel ve genetik faktörlere bağlı bir durumdur. Bazı kişilerde daha erken görünen kırışıklık sorunu bazı kişilerde daha geç yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Cilt kırışıklığını önlemek için +25 yaş sonrasında kırışıklık oluşumunu engelleyen cilt bakım ürünlerini kullanmak, yüz yogası yapmak oldukça etkili olacaktır. Eğer cildinizde yer alan kırışıklık görünümü nedeniyle özgüven kaybı yaşıyor ve bu durumdan memnun değilseniz estetik müdahalelere başvurabilirsiniz.

Alın Kırışıklığı Nedenleri

Alın kırışıklığının nedenleri belli başlıdır. Bu nedenler kişiden kişiye ve cinsiyete bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Alın kırışıklığının nedenlerini sıralayacak olursak;

  • Aşırı mimik kullanımı,
  • İlerleyen yaş,
  • Yanlış yapılan estetik müdahaleler,
  • Genetik faktörler,
  • Yanlış bakım ürünleri kullanmak,
  • Çok fazla ağda yaptırmak gibi durumlar nedeniyle cilt sarkar ve kırışıklıklar meydana gelir.

Alın kırışıklığı doğal olan bir durumdur. Bu durumun önüne geçmek için daha önce de bahsettiğimiz gibi belli bir yaş sonrasında cilt tipine uygun ve doğru bakım yapmak gerekir. Rutin ve doğru şekilde bakım yapmak ilerleyen yaşlara rağmen genç bir cilde sahip olmanızı sağlayacaktır.

Alın Kırışıklığı Tedavi Yöntemleri

Alın kırışıklığında hem cerrahi hem de medikal yöntemler ile tedaviler yapılmaktadır. Bu tedavilerden hangisinin uygulanacağı doktor sizi fiziki muayene yaptıktan sonra belirlenmektedir. Eğer alın kırışıklığınız çok fazla ve geniş bir alana yaygın ise medikal tedaviler etki göstermeyecektir. Cerrahi tedaviler daha uygun olacaktır. Alın kırışıklığı tedavi yöntemleri;

Medikal Tedavi Yöntemleri

Medikal tedavi yöntemleri daha çok krem içerikli uygulamalardır. Kırışıklık giderici kremler kullanarak kırışıklık görüntüsü azaltılabilir. Fakat medikal krem tedavisinde eğer kırışıklık çok yoğun ve derin ise etki görülmez. Daha yeni oluşan ve derin olmayan kırışıklık görüntüsünü azaltmak için medikal kremler kullanmanız doğru olacaktır. Medikal kremlerin kullanımı kadınlarda +25 yaş sonrasında kırışıklık olmasa bile kullanılmalıdır. Kırışıklık olmadan bu kremleri kullanmak ileride oluşabilecek kırışıklık görüntüsünün önüne geçecektir. Fakat burada önemli olan doğru kremleri veya ürünleri kullanmaktır. Piyasada çoğu markaya ait farklı kırışıklık kremleri veya ürünleri bulunmaktadır. Doktor muayenesi sonrasında doktorunuzun önerdiği kırışıklık kremini düzenli kullanmanız daha etkili olacaktır. Kozmetik markalarının sattığı kırışıklık kremleri eğer cildinize uygun değil ise kullanım sonrasında farklı cilt sorunlarının oluşmasına neden olacaktır.  Medikal tedavi yöntemlerinde kremlerin yanı sıra botoks, iple germe, yağ enjeksiyonu yöntemleri de kullanılmaktadır.

Botoks İle Alın Kırışıklıkları Tedavisi

Botoks ile alın kırışıklığı gidermek oldukça basit ve ağrısız bir yöntemdir. Botoks uygulamasında amaç kırışıklık olan bölgeleri doldurmaktır. Botoks uygulamasının etki süresi ortalama olarak 5 ay kadardır. Her 5 ayda bir botoks kontrolü yaptırmalı ve yenilemelisiniz. Botoks yüzün her yerinde kullanılan bir dolgu yöntemidir.

İple Alın Germe

İple alın germe yöntemi askı uygulamasıdır. Medikal iple aracılığı ile kırışıklık olan alın bölgesi derisi şakaklara doğru yukarı çekilir. Bu da kırışıklık görüntüsünün önüne geçer. İple alın germe en sık tercih edilen kırışıklık giderme yöntemlerinin başında gelmektedir. Bu yöntemin ömrü ise ortalama olarak 2 yıl kadardır. 2 yıl sonunda tekrar uygulanması gerekir.

Alın Dolgusu İle Alın Kırışıklıkları Tedavisi

Alın dolgusu derin kırışıklıkları yüzeyselleştirmek amacı ile kırışıklıkların içine hyaluronik asit bazlı dolgu enjeksiyonudur. Bu dolguların yapısı incedir ve ve derin kırışıklık boyunca enjeksiyon yapılır. Dolgu ile kırışıklık düzleiirken dolgu içerikleri cildi besler ve kolajen üretimine katkıda bulunur, böylece kırışıklık açılır.

Yağ Enjeksiyonu İle Alın Kırışıklıkları Tedavisi

Yağ enjeksiyonu ile alında yer alan kırışıklıklar doldurulur. Enjeksiyon için kullanılacak yağ ise kişinin kendisinden alınır. Vaser liposuction ile kişinin bel, basen, kalça veya karın gibi yağlı bölgelerinden enjekte edilecek yağ alınır. Sonrasında ise alın bölgesinde yer alan kırışıklıklar doldurulur. Yağ enjeksiyonu uygulamasında enjekte edilen yağların yüzde otuzluk kısmı bir süre sonra eriyecektir. Bu nedenle yağ enjeksiyonu yöntemi de kalıcı ve çok fazla etkili bir yöntem değildir.

Cerrahi Tedavi Yöntemleri

alın kırısıklıgıAlın kırışıklığında cerrahi tedavi yöntemleri oldukça etkilidir. Kesin sonuç istiyorsanız estetik cerrahi müdahaleler ile kalıcı çözümler elde edebilirsiniz. Alın kırışıklığı tedavisinde çeşitli cerrahi tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Estetik müdahaleler ile yapılan kırışıklık tedavileri lokal anestezi altında yapılmaktadır. Alın kırışıklığı cerrahi tedavi yöntemleri;

Kaş ve Şakak Kaldırma ile Kırışıklık Tedavisi

Kaş ve şakak kaldırma yönteminde etki alanı göz kapakları, alın bölgesi ve kaşlardır. Alın kırışıklığı bu alanları da etkilemektedir. Bu nedenle kaş ve şakak kaldırma işlemi ile alın kırışıklığı giderilebilmektedir. Kaş ve şakak kaldırma cerrahi yönteminde ilk olarak lokal anestezi uygulanır. Sonrasında ise kulak kısmının hemen üstünde yer alan saç derisinden bir kesit atılır. Bu kesi yardımı ile deride yer alan fazlalık alınır. Fazlalık alındıktan sonra dikişler atılır. Tüm işlemler ortalama olarak 2 saat kadar sürmektedir. 2 saat sonrasında cerrahi işlem sona erer ve sonrasında hasta kontrol altında tutulur. Taburcu olduktan sonra 4-5 gün boyunca evde istirahat etmeniz gerekmektedir. İyileşme süresi boyunca çok fazla mimik yapmamak, aşırı tepkiler vermemek gerekir. İlk 5 gün boyunca duş almamanız gerekir. Sargılar açıldıktan sonra duş alabilirsiniz. Ayrıca iyileşme süresinde şişlik, morluk veya kızarıklık olabilir. Bu durum normal ve geçicidir. Kaş ve şakak kaldırma işleminin ömrü ortalama olarak 10 yıl kadardır. 10 yıl sonrasında tekrardan aynı estetik operasyon yapılabilir.

Alın Germe İle Alın Kırışıklığı Tedavisi

Alın germe hem alın bölgesinde sarkmadan kaynaklanan kaşların düşmesi için hemde alın bölgesinde yoğunlaşan kırışıklıkları düzeltmek için yapılabilir. Alın germe saç çizgisi içinde kalacak şekilde alından bir miktar deri çıkarılmasını içerir. Endoskopik olarak da yapılabilir. Burada kişinin problemine göre uygun yöntem belirlenmelidir.

Alın Kırışıklığı Tedavisi Fiyatları

Alın kırışıklığı tedavisinde fiyatları etkileyen unsurlar vardır. Bu unsurlar arasında en önemli etken ise hangi tedavi yönteminin yapılacağıdır. Eğer cerrahi müdahale ile estetik yapılacak ise fiyatlar medikal yöntemlere göre daha fazla olacaktır. Ayrıca tedavi fiyatlarını estetiği yapacak olan doktorun tecrübesi, hastanın durumu gibi konularda etki etmektedir. En doğru fiyat bilgisini almak için işlem yaptırmak istediğiniz doktora gidip muayene olmanızı tavsiye ederiz. Muayene sonrasında doktorunuz alnınızda yer alan kırışıklık durumuna bağlı olarak size bir tedavi yöntemi sunacaktır. Bu tedavi yönteminin ücretini muayene sonrasında öğrenebilirsiniz.

Sağlık Bakanlığının kuralları gereği internet siteleri üzerinden sağlık ile ilgili işlemler hakkında fiyat vermek yasal değildir. Alın kırışıklığı tedavi fiyatları ve muayene ücretleri hakkında daha fazla bilgi almak için bize iletişim sayfamızda yer alan bilgilerden ulaşabilir kolayca randevu oluşturabilirsiniz. Randevu aldıktan sonra kliniğimizde yer alan çalışan ve doktorlar alın kırışıklığı tedavi fiyatları hakkında aklınıza takılan tüm soruları cevaplayacaktır. Daha sağlıklı olmanız ve kendinizi daha mutlu hissetmeniz için birçok hastalığın tedavisinde alanında uzmanlarımız ile hizmet veriyoruz. +902122414624 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak alın kırışıklığı tedavi fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın