Yüzün orantısını sağlayan en önemli bölgelerden biri, yanak ve çene estetiğidir. Yanak ve çenenin uyumu, yüz estetiğinin temel taşlarındandır. Büyük yanak ve büyük çene görüntüsü kadınlara erkeksi bir hava katabilir. Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte yanak ve çene küçültmesi pratik bir şekilde sağlanabilir. Büyük çene problemi genç yaşta ortaya çıkar ve yüz hatlarının gelişimi tamamlandıktan sonra iyice belirgin bir hale bürünür. Büyük yanak ve büyük çene kişiyi olduğundan daha geniş, kaba ve kilolu gösterir. Bu problemi çözmek için yanak ve çene küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Çene küçültme nasıl yapılır?

Çene küçültme ameliyatı için çene törpüleme yapılabilir ancak bu işlem çene cerrahları tarafından yapılır. Çene törpüleme ameliyatı uzun ve geniş çene yapısını küçültmek, kişilere daha normal ve estetik bir çene yapısı sunmak için yapılır. Çene küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleşir. Öncelikle ağız içinden bir kesi açılır ve buradan çenenin büyük olan kısımları ve çene ucu törpülenir. Ancak oldukça ağrılı ve cerrahi sonrası zorlu bir süreçtir. Çene ucunu doldurmak için çene ucu dolgu malzemesi kullanılır ve kesi dikilerek ameliyat tamamlanır. Çene törpüleme ameliyatı yerine dolgu uygulamaları daha çok tercih edilir. Ancak yüz hatlarını dermal dolgular ile dengeleyerek kısa ve kolay şekilde çene yüz hatları ile uyumlu hale  getirilebilir.

Yanak küçültme ameliyatı

Öncelikle şunu belirtelim, büyük yanakların kilo ile ilgisi yoktur. Çok zayıf kişilerde de büyük yanak problemi görülebilir. Aynı zamanda kilolu olan kişiler de diyet ve spor yaparak zayıflasa dahi yanaklarından kilo veremeyebilirler. Bunun nedeni, yüzümüzdeki iki çiğneme kası olan Buccinator ve Masseter kaslarıdır. Bu iki kasın arasında yer alan Bichat yağ yastığı bazı kişilerde daha büyüktür. Yüze kilolu bir hava veren bu yağ yastıkları pratik bir ameliyat ile alınarak yanak küçültme ameliyatı tamamlanır.

Ağız içinden açılan 1 cm.’lik bir kesi aracılığı ile yanak içine girilir ve buradaki fazla yağ dokusu alınır. Ağız içinde eriyen dikişlerle bu kesi kapatılır. Ameliyat sonrası kişinin yanağında iz kalmaz.

Yanak küçültme ameliyatının etkisi

Yanak küçültme ameliyatı sayesinde yüzün yuvarlak hatlarını daha keskin bir hale getirilir. Yüz hatları daha orantılı ve çekici olur. Yanak küçültme ameliyatı ile kişinin elmacık kemikleri belirginleşir, yüz hatları daha zayıf görünür.

Yanak ve Çene Küçültme” İçin 4 Sıkça Sorulan Sorular

 1. Muhammed dedi ki:

  Yanak kücültme ameliyatlar fiyatlari nedir?

  1. Qadmin dedi ki:

   Merhaba mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

 2. merve dedi ki:

  çene ucu törpüleme fiyatı nedir? tabii ki herkese aynı fiyat olmaz fakat bir aralık söyleyebilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca ne kadar sürede iyileşir işe gidilebilir?

  1. quartz dedi ki:

   Merhaba, mail ile dönüş yapılmıştır.
   Sevgiler,

BİZE SORUN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir