Burun estetiği yaptırmayı düşünenlerin aklını kurcalayan bir soru var: Rinoplasti sonrası süreç nasıl işler? Rinoplasti estetiği yani burun estetiği günümüzdeki en sık yapılan estetik girişimlerden biridir. Her ne kadar eskiden burun estetiği sonrası hastalar zorlu bir süreç yaşasalar da günümüz teknolojisi ile artık rinoplasti sonrası süreç çok daha rahat ve konforlu işliyor. Eğer siz de yakın zamanda burun estetiği olmayı düşünüyorsanız iyileşme sürecine dair merak ettiklerinizi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Rinoplasti Ameliyatının Hemen Sonrasında Neler Olur?

Rinoplasti sonrası genellikle hastaların bir gece hastanede kalması önerilir. Rinoplasti ameliyatından sonra göz bölgesinde morluklar ve şişmeler görülebilir, bunlar normaldir. Özellikle bu morluğun dereceleri ameliyatta kullanılan tekniğe bağlı olarak değişir. Eğer kapalı teknik ile burun estetiği yapılıyorsa morarma ve ödem oluşma riski çok daha az olacaktır.

Rinoplasti sonrasında 3.gün şikayetleriniz yavaş yavaş azalacaktır. Ameliyatın etkilerini daha az hissedeceksiniz. İlk bir hafta hafif bir ağrı, kulaklarınız da basınç ve solunum yollarında zorluklar hissedilebilir. Ameliyatın etkisinden dolayı soğuk algınlığa benzer etkiler görülebilir.

Rinoplasti Ameliyatından Sonraki Birkaç Hafta Nasıl Geçer?

Rinoplasti ameliyatı sonrası ilk haftalarda başınızı yastıkla destekleyerek uyumanız önerilir. Burnunuza takılan özen koruyucu bantlar ve silikon atel sayesinde uykularınız ilk günlerde oldukça rahat olacaktır. Özellikle silikon bantlar ve burun üzerine takılan koruyucu bantlar alçının rahatsızlık veren hissini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Ameliyattan sonraki 3.gün atel çıkarılır ve burnunuzun üzerine bant takılarak iyileşme süreci hızlandırılır. Bu süreçte burnunuzu iyi korumalı, burnunuzu rahatsız edecek uzun çiğneme hareketlerinden uzak durmalısınız. Yüz kaslarınızı çok fazla kullanmamaya çalışın, burnunuzun hareket etmesine sebep olacak mimikler de bu süreçte kullanılmamalıdır.

Atel Rahatsız Ediyor mu?

Rinoplasti sonrasındaki takılan tampon ve klasik alçılar artık tarih oldu. Artık günümüzde silikon atel ve özel koruyucu bantlar tercih edilir. Bu bantlar sayesinde ameliyattan hemen sonra bile rahatlıkla nefes almaya başlayabilirsiniz. Silikon atel 3.günde çıkartılacaktır.

Rinoplasti Sonrası Ne Zaman Günlük Hayatıma Geri Dönebilirim?

Rinoplasti ameliyatı sonrasında iki hafta boyunca kuvvet gerektiren ve sizi zorlayan egzersiz ve spordan uzak durmalısınız. Özellikle burnunuza çarpma ihtimali olan toplu sporları ilk bir ay oynamamlasınız. Giyinirken de çok dar kıyafetleri başınızdan geçirmesi zor olacağı için tercih etmemeli, bol ve gömlek tarzında kıyafetler seçmelisiniz.

Rinoplasti sonrası deniz ve havuza 4 hafta boyunca girmenizi önermiyoruz. İlk aylarda burnunuzun üzerine yük binmesini önlemek için güneş gözlüğü veya normal gözlük takmamalısınız. Burnunuzu güneşten korumalı, yanmasını önlemelisiniz. Bu süreçte sigara içmemek ve sağlıklı beslenmek size iyi gelecektir.

Bir yanıt yazın