Kulak estetiği (Otoplasti) genetik, doğumsal ya da sonradan ortaya çıkan dış kulak şekil bozukluğundan kaynaklı şekil bozukluğunu düzeltmek için yapılan estetik operasyondur. Operasyonun amacı kulağın kafa ile yaptığı açıyı normal hale getirmektir.

Kulak estetiği için en uygun zaman 4-15 yaş arasıdır. Ancak daha sonrasında da her yaşta bu operasyon gerçekleştirilebilir.
Çoçuklar ameliyathane ortamında genel anestezi altında kulak estetiği girişimi olurken, erişkinler sedasyon altında klinik ortamında ameliyat edilebilir. Otoplasti operasyonları genellikle 1- 1,5 saat sürer.

Kulaklarınızı Gizlemeyin!

Ameliyat hakkında daha fazla bilgi almak, önce ve sonrası uygulamaları görmek için bize ulaşabilir ve uzmanlarımızla görüşebilirsiniz.

Kulak Estetiği Operasyonu Nasıl Gerçekleştirilir?

Otoplasti (Kulak Estetiği), kulak kepçesinin arka yüzünden yapılır. Kulak kıkırdaklarına olması gereken kıvrım hatları zayıflatılarak, kalıcı iç dikişler ile şekillendirme sağlanır. Sonrasında kulak kepçesi arkaya doğru asılır.

Girişim sonrasındaki 3-7 gün kulaklarda bandajlar olur. Bu bandajlar çıktığında duş alınabilir. Kulak estetiği sonrasında şiş ve kızarıklık görülebilir. Kısa sürede bu şikayetler sona erecektir. Otoplasti sonrasını takip eden 3 ay boyunca kulağın darbe almaması çok önemlidir. Kulak bu 3 ay içinde şekillenecek ve bir daha bozulmayacaktır.

Çocuklarda genellikle kıkırdak doku elastiktir. Bu durumlarda kulak kepçesi kesi yapılmadan sadece deri altı gizli dikişlerle de şekillendirilebilir. Uygulanacak tekniğin seçilmesinde doktorun muayenesi çok önemlidir.

Kulak Estetiği Operasyonu Sonrası Süreç Nasıldır?

Operasyon sonrası normal hayatınıza hemen dönebilirsiniz. Operasyon sonrası bandaj ve kulakları sabitlemek için bir baş bandı kullanılacaktır. Bandajlar 3-7 gün sonra alınacak sonrasında ödem ve kızarıklık oluşabilmektedir.

Kulak Estetiği Operasyonu Sonrası İz Kalır Mı?

Kesi gerektirmeyen kulak estetiğinde oluşan yara izi kulağınızın hemen arka kısmına denk geleceğinden çok çabuk iyileşecek ve neredeyse görünmeyecektir. Kulakların görünen yerinde iz bırakmayan bu girişim sayesinde şekil bozuklukları giderilir ve son derece doğal kulaklara kavuşursunuz.

Kulak Estetiği fiyatı nedir?

Sağlık Bakanlığı onaylı merkezlerin internet sitelerinde fiyat belirtmeleri yasal değildir. Bu nedenle 0212 241 46 24 no’lu telefondan polikliniğimizi arayarak Kulak Estetiği fiyatları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Op.Dr. Leyla Arvas’ın sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Related projects