Selülit nedir? bize en sık yöneltilen soru olabilir. Selülit, cildin yüzeyinde çukurlu bir görünüme neden olan kozmetik, bölgesel bir cilt problemidir. Selülit yani diğer adı ile “portakal kabuğu” dokusu, cildin altında birikip genişleyen yağ hücrelerinin ve cildin yüzeyine dik olarak gelen lifli bantların (septa) birleşimidir. Sıkıştırılmış yağ hücreleri büzülmeye neden olurken küçük şişkinlikler oluşturur. Tıbbi dilde selulit ödemli fibrosklerotik pannikülopati, gynoid lipodistrofi veya adipoz ödemi olarak adlandırılabilir. Günümüzde genellikle kadınlarda görülen selulit problemi estetik ve medikal yöntemlerle çözülebiliyor.

Selülit nedir?

Selülit özellikle kadınlar arasında yaygın şekilde görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Selüliti hastalık olarak nitelendirmek doğru olmaz. Selülitli cilt sendromu genellikle karın,bacak ve kalça bölgelerini etkiler. Birçok kadının uyluk arkalarında selülit görünür. Günümüzde neredeyse 10 kadından 8’inde selülit görünse de toplum tarafından selulit estetik olarak hoş karşılanmaz. Kadınlar genellikle selülitlerini gizlemeye çalışır, plajda kendilerini güvende hissetmezler.

Selülit nasıl anlaşılır?

Çoğu kadın, selülitin aslında nasıl göründüğünü bilir. Selülit genellikle portakalın kabuğuyla karşılaştırılır, çünkü selulit aynı inişli çıkışlı veya çukurlu bir görünüme sahiptir. Minimal selülit görünümleri daha dağınık olurken yoğun selülit görünümleri daha büyük ve derin çukurlara sebep olur.

Peki, selülit derinin altında neye benziyor? Seluliti, büyük lastik bantlarla birbirine bağlanmış doku katmanları arasında sıkışmış küçük yağlı dolu bir balon gibi düşünebilirsiniz.

Selülit nasıl oluşur?

Cildinizin üst katmanlarının altında (epidermis ve dermis) yağ hücreleri fazla enerjiyi depolar. Bağ dokularının küçük bantları bu yağ hücreleri arasında dikey olarak çalışır ve cildin üst katmanlarını vücudunuzdaki daha derin dokulara bağlar. Bantlar, normal büyüklükteki yağ hücrelerinin yerleşmek için yeterli alana sahip olduğu oda veya mini cepler oluşturur.

Fakat yağ hücreleri büyüdüğünde, odalar daha kalabalıklaşır ve kabarık görünmeye başlar, cildin üstünde küçük bir şişlik oluşturur. Bununla birlikte, bantlar daha derin dokulara bağlı kalır ve bu da cildin üstünde bir “dağcık” görünümü oluşturur. Cildin üst kısmındaki çıkıntı ve minik dağların kombinasyonu, selülit dediğimiz çukurluğu yaratır.

Selülitler 3 gruba ayrılır
  1. Derece selülit: Uzanırken bacaklarınızın arkasında görünen dalgalanmalardır.
  2. Derece selülit: Ayağa kalktığınız da vücudunuz da görülen minik çukurlardır.
  3. Derece selülit: Ayaktayken ve yatar pozisyondayken çukur görünür.

Selülit neden oluşur?

Selülit oluşumunun tek bir nedeni yoktur. Hormonal değişiklikler, genetik miras, kilo alımı veya tam tersi kilo kaybı, yetersiz beslenme, su tüketiminin yeterli olmaması, hareketsiz yaşam tarzı ve sigara alkol kullanımı selulit oluşumuna ortam yaratır.

Bazı kadınlar her ne kadar beslenmelerine dikkat etseler, spor yapsalar dahi selülit oluşumunun önüne geçemiyor. Burada genler işin içine giriyor. Genetik olarak görülen seluliti doğal yollarla ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Yağın vücutta dağılma şekli genetik rollere göre değişiklik gösterebiliyor.

Selülit kimlerde görülür?

Dünya ortalamasına baktığımızda kadınların %80’i ergenlik yıllarından sonra en az bir kere selülit problemiyle karşılaşmışlardır. Özellikle yaşlanmaya başladıkça cilt yapısı daha da incelir ve daha gevşek bir hale gelir. Bu da selulitlerin ortaya çıkmasına ortam hazırlar. Selülitin açık tenli kadınlarda görülme olasılığı daha yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.