kadınlarda saç ekimiYanlış saç ekimi nasıl düzeltilir? Bu soru saç ekiminden memnun olmayan veya hatalı ekim yapılan bir operasyon sonucunda kişileri mutsuz eden ve merakla yanıtını aradıkları bir sorundur. 

Kişilerin dış görünüşlerinde ilk dikkati çeken yer saçlardır. Bu nedenle güzel, sık, sağlıklı saçlara sahip olmak büyük bir avantajdır. Kişilerin seyrek saça sahip olmaları oldukları yaştan büyük görünmelerine neden olur. Özellikle kadınlarda seyrek saç ya da saçsızlık olumsuz bir imaja yol açar. Bu durum kişilerde depresyon, üzüntü ve mutsuzluk yaratır. Hatalı uygulanan bir saç ekimi de kişide maddiyat, özgüven ve zaman kaybına yol açar. 

Saç ekiminin profesyonel, işinin ehli, uzman kişiler tarafından uygulanması çok önemlidir. Bu işlem kişinin sağlıklı saç alanından (donör bölge) alınan saçların saç ekimine ihtiyaç duyulan bölgeye transfer edilmesidir. Uzman kişiler tarafından yapılmayan işlemler yanlış saç ekimine neden olmaktadır. Yanlış saç ekiminin revizyonu ve kişiye yeniden saç ekiminin yapılması mümkündür. Fakat kişinin donör alanının yeterliliğinin kontrolü mutlaka yapılmalıdır.  Bu konuda ilk olarak bir doktor tarafından yanlış saç ekiminin nedenlerinin tespit edilmesi, yeniden uygulama için yapılacak yöntemin seçimine karar verilmesi gerekir.  

Ön Saç Çizgisi Nasıl Belirlenir?

Ön saç çizgisinin nasıl belirleneceği başarılı ve doğal görünümlü bir saç ekimi için en önemli kriterlerden biridir. Ön saç çizgisi ya da alın çizgisi kişinin alından itibaren saçlarının başlaması gereken çizgisel sınırdır. Ön saç çizgisi kişinin yüz ve kafa şekline göre, yaş, cinsiyet gibi faktörlere bağlı olarak kişiye özel hesaplanan bir orandır. Tüm saç ekimi işlemlerinde ideal alın çizgisinin doğru belirlenmesi en önemli kıstastır. Alın çizgisi tespitinde, 3 ölçü önem kazanır: burun ve çene uzaklığı, burun ve kaş uzaklığı, saçın başlama yeri ve kaşlar arası uzaklık. Bu ölçülerin birbirleriyle orantılı olması ve kişiye en çok yakışacak ön saç çizgisinin belirlenmesi doğru ve şık bir saç ekimi için zaruridir. 

Ön saç çizgisi, iki kaş hizasından itibaren 7 ile 11cm mesafe bırakılarak belirlenir. İdeal ölçü bu olmakla birlikte kişiden kişiye çeşitli faktörler de göz önüne alınarak kişinin ideal ön saç çizgi ölçüsü belirlenmektedir.

Kadın-saç-çizgi-tipleriKadınlarda Ön Saç Çizgisi Nasıl Olmalı?

Kişilerde ön saç çizgisinin belirlenmesinde yaş, yüzün ve kafanın orantısal yapısı yanı sıra cinsiyet de önem kazanmaktadır. Erkekler ve kadınların ön saç çizgisi uzunlukları farklıdır. Kadınlarda ön saç çizgisi belirlemede çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kriterler; kadının yaşı, yüzünün altın oran ölçülere uygunluğu ve saç dökülmesinin sık veya seyrek görülmesidir. Kadınlarda ön saç çizgisi tespitinde kaş ve saçın başlama yeri arası uzaklık erkeklere göre daha az tutulmaktadır. Uzaklık ölçüsü olarak 5,5 ile 6,5cm arası uzaklık kadının yaşı, yüz orantısı ve saçının dökülme oranına göre tespit edilir. Doğru belirlenecek ön saç çizgisi ölçüsü sayesinde kişiye en yakışan ve doğal görünümlü saç görünümü elde edilebilir.

Saç Çizgisi Neden Geriler?

Saç çizgisi kişinin alın bölgesinde saçlarının başladığı noktadır. Her kişinin kendine özgü bir saç çizgisi vardır. Saç çizgisinde yaşlandıkça ya da başka etkilere bağlı olarak saçların dökülmesiyle birlikte gerileme oluşur. Saç çizgisinin gerilemesi kişilerin olduklarından daha yaşlı görünmelerine yol açabilmektedir.

Saç çizgisinin gerilemesi kişiden kişiye farklı nedenlere dayanmaktadır. En sık görülen neden kişinin yaş almasıdır. Yaş ilerledikçe saçların zayıflaması, seyrelmesi ve dökülmesi normal karşılanmaktadır. Kişinin genetik özellikleri, saç çizgisinin gerileme nedenlerinden bir diğeridir. Aileden gelen özelliklerle kişide saç dökülmesi başka faktörlerden bağımsız olarak görülebilir. Kişilerin yaşadığı stres ve hormonal değişiklikler saç dökülmesinin sık rastlanan nedenlerindendir. Özellikle kadınların yaşadığı tiroit hastalığı, hamilelik ve menopoz gibi hormonları etkileyici durumlar nedeniyle saç çizgisinde gerileme yaşanmaktadır. Bunların haricinde geçirilen operasyonlar, tedaviler ve kullanılan ilaçlar nedeniyle saç dökülmesine de rastlanmaktadır. 

Kişilerde saç çizgisinin gerileme nedenlerini doğru tespit etmek oldukça önemlidir. Kişinin dönemsel mi yoksa sürekli olarak mı bu kaybı yaşadığı doğru saç ekimi işlemi için önem arz etmektedir.

Saç Çizgisi Nasıl Düzeltilir?

Saç çizgisinin başlama yeri kişinin görünümünde ve imajında çok etkilidir. Saç çizgisinin olması gereken yerden daha aşağıda ya da yukarıda olması kişinin görünümünün daha yaşlı, yorgun ve doğallıktan uzak olmasına yol açar. 

Saç çizgisinin düzeltilmesi için öncelikle ideal saç çizgisi ölçüsünün belirlenmesi gerekir. Kişinin ön saç çizgisi altın oran ölçüsü, kişinin yüz hatları göz önüne alınarak hesaplanır. Erkeklerde 7 ile 8cm arası, kadınlarda 5,5 ile 6,5cm arası uzaklık kişinin ideal saç çizgisi ölçüsünü belirler. Ölçünün belirlenmesi hem altın oran ölçüsü hem de kişinin yüz hatları, yaşı, cinsiyeti, saçlarının seyrekliği gibi pek çok faktör de göz önüne alınarak yapılır.

Saç çizgisinin düzeltilmesinde en sık kullanılan yöntem FUE tekniğidir. Bu yöntemde, kişinin sağlıklı saç kökleri alınarak saçsız bölgeye transfer edilir. Operasyondan sonra 9 ile 12 ay arası bir sürede kişi yeni saçlara kavuşur ve saç çizgisi son şeklini alır.

saç çizgisiSaç Ekim’inde Saç Çizgisi Neden Önemli?

Saç ekiminde saç çizgisi oldukça büyük bir öneme sahiptir. Kişinin ilk bakışta doğru bir yüz imajına sahip olması, doğal ve sağlıklı saç görüntüsü saç çizgisinin yeri ile ilgilidir. Kişinin kafasında ilk bakılan ve en çok fark edilen yer saç çizgisinin olduğu alandır. Bu alanda saç çizgisi v biçimli, oval biçimli, hilal biçimli, düz biçimli olmaktadır. Kadınlarda sıklıkla düz ve hilal biçimli saç çizgisi uygulanmaktadır. Saç çizgisinin belirlenmesinde kişinin yüz hatları, cinsiyeti, saç sıklığı, yaşı gibi faktörler etkilidir. 

Saç çizgisinin kişinin imajına etkisi çok büyük orandadır. Saç estetiği, kişinin dış görünüşünü direkt etkiler, motivasyonunu yükseltir, daha genç ve sağlıklı bir görünüme kavuşmasını sağlar. Bu nedenle saç ekimi işleminin tecrübeli kişiler tarafından klinik ortamında uygulanması önem taşır. 

Saç Çizgisi Modelleri Kadınlarda Farklı Mı?

Saç çizgisi modelleri kadınlarda erkeklerden daha farklı uygulanmaktadır. Çeşitli faktörlere bağlı olarak saç çizgisi gerilemesi yaşayan kadınlar için uygulanacak saç ekimi işlemi ile alın ve yüz bölgesinin daha doğal, genç ve güzel bir görünüme kavuşması sağlanır. Bu uygulama için öncelikle kişiye en uygun saç çizgisi ölçüsü ve modeli belirlenir. 

Saç çizgisi modelleri; üçgen, oval, düz ve hilal biçimli olarak kullanılmaktadır. Üçgen ve oval biçimli modeller daha çok erkeklere yapılan uygulamalarda kullanılırken, düz ve hilal biçimli saç çizgisi modelleri kadınlarda tercih edilmektedir. Şakak bölgesinde erkekler için girinti kullanılırken kadınlarda düz olarak uygulanmaktadır. Model seçiminde kişinin saç dökülme biçimi ve oranı da önem kazanmaktadır. Uygulanacak modelin seçimi, kişiye en yakışacak görünümün seçilmesi, saç gerilemesinin negatif etkilerinin giderilmesi ve yaşa uygunluk amaçlarına bağlıdır.

Saç çizgisi modeli saç ekim yönü göz önünde bulundurularak belirlenmelidir. Kişinin saçını tarama yönü, saçın ayrılma bölgesi, başörtüsü kullanımı gibi faktörler de saç ekimi modelini belirlemede etkili olmaktadır. Doğal ve estetik bir görüntü yakalamak saç ekimi işlemlerinin temel amacıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir