İnce ve şekilli bacaklar her kadının hayalidir. Bacak şekillendirme için her ne kadar diyet ve spor yapsanız da bacaklarınız hayalinizdeki kadar ince olmaz. Bacak şekillendirme ameliyatı, kalın bacakların, çarpık bacakların ve çöp bacak denilen sorunların estetik görünüme kavuşturulması amacıyla yapılır. Bacak şekillendirme yapmadan önce vücut orantısına uygun bacak kalınlığınız ve simetriniz doktor ile birlikte görüşülerek karar verilir. Bacak şekillendirme ameliyatında hastanın kendi vücudundan alınan yağlar kullanılabilir, ihtiyaç halinde kişinin bacaklarından ve uyluk bölgesinden yağ alınabilir.

Neden bacak şekillendirme estetiği olmalıyım?

Herkesin vücuduna uygun, ideal bacak şekli ince ve şekilli bacaklardır. Fakat orantısız yağlanma, aşırı kilo alıp verme veya genetik problemlerden dolayı bazı kişilerin bacakları ideal boyutlarda değildir. Bacak kontürünün kötü görünmesi kişinin bütün vücut görüntüsünü etkiler. Bacakları kalın olan kişiler istedikleri gibi giyinemez, dar pantolonların içinde rahat edemez. Aynı şekilde kemik eğriliği yaşayan kişiler de bacak şekillendirme estetiği olabilir.

Bacak şekillendirme ameliyatı nasıl yapılır?

Bacak şekillendirme estetiğinde kişinin ihtiyacına uygun olan teknikler tercih edilir. Bu estetik operasyonda liposuction, lazer lipoliz, lifting, subsizyon, yağ transferi, lazer veya botox yapılabilir. Bacakların hangi bölgesine şekillendirme yapılacağı da önemlidir. Bu bölgedeki deri esnekliği ve kişinin yaşı bacak şekillendirme tekniğini seçerken etkili olur.

Bacak şekillendirme ameliyatında bacak, uyluk ve diz bölgesinin arasındaki uyum dikkate alınır. Eğer kişinin bacaklarında orantısız bir yağlanma varsa önce liposuction yöntemi ile fazla olan bölgesel yağ çekilir. Daha sonra bacak kontürüne uygun olarak fazla ve sarkan deri kesilerek bacak gerilir. Bu aşamada bacak derisinin pürüzsüz olması ve dikişlerin görünür olmamasına özen gösterilir. Uyluk bölgesindeki deri germe ameliyatlarında genellikle dikişler iç çamaşırı altına gizlenir. Aynı zamanda bacak doku iç bantlarının gevşetilmesi ve minimal liftler yapılarak bacak bütünlüğünde kusursuz bir bütünlük sağlanır.

Bacak şekillendirme estetiği ve iyileşme süreci

Bacak şekillendirme ameliyatı genel anestezi altında yapılır ve ortalama olarak 1-4 saat arasında sürer. Yapılacak olan işlemler ve uygulanan tekniklere göre bacak şekillendirme ameliyatının süresi değişebilir.

Bacak şekillendirme ameliyatından sonra hastalar bir gece hastanede kalırlar. Ertesi gün taburcu olabilirler. İlk üç gün boyunca yürümekte zorlansanız da ilk haftadan sonra ameliyatın izlerini yavaş yavaş kaybolacak, günlük hayatınıza dönebileceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir