Yanak ve Çene Estetiği Nedir?

Yanak ve çene estetiği kişilerin daha dolgun ve estetik yüz hatlarına sahip olması için yapılır. Bu estetik dahilinde Hyaluronik asit dolgusu tercih edilir. Dolgu enjektesi ile yüze dolgu yapılarak lifting etkisi sağlanmış olur. Bu işlemde yanaklar ve elmacık kemikleri daha ön plana çıkar, yüz hatları belirginleşir ve yüz daha orantılı görünür.

Yanak Bölgesindeki Çökkünlük Nasıl Giderilir?

Yüz anatomisinde burun, çene ve elmacık kemikleri birbiriyle uyumlu ve çıkıntılı bir şekilde yer alır. Elmacık kemiklerinin bulunduğu bölgeler yaşlanmayla birlikte ya da kilo alıp verme nedeniyle çökük görünebilir. Bu durum yorgun, yaşlı ve bakımsız görünmenize neden olabilir. Günümüzde doku enjeksiyonları  veya yağ enjeksiyonlarıyla bu görünüm düzeltilebilmekte ve yüzde istenilen oran sağlanmaktadır. Bu sayede daha genç ve güzel bir görünüm elde edilebilir. Ameliyat sonrası iz kalmaz ve operasyonlar yaklaşık 1 saat sürmektedir.

Çeneye doğru daralan üçgenimsi ve köşeli görünüm estetik ve güzel olarak kabul edilmektedir. Yüz yapısı daha tombul ve yuvarlak görünen kişilerin bu görüntüsü, yanak bölgesindeki yağ yastıkçıkları çıkarılarak kişinin yüzü daha zayıf ve uzun bir yüz şekline sahip olması sağlanır. Bu işlem lokal anestezi altında yaklaşık olarak 40 dk süren bir işlemdir. Kesi yeri ağız içinden yapılır dolayısıyla iz kalma ihtimali yoktur. Hasta 1-2 gün içerisinde günlük rutinine dönebilir. Gerekli olduğu durumlarda çene protezi de kullanılabilir.

Çene Estetiği (Mentoplasti) Nedir?

Çene estetiği yüz probleminde doğru şekilde fark edilip, değerlendirilerek doğru çözümlemelerde yüz görünümünü önemli ölçüde olumlu etkileyen operasyonlardır.

Kusursuz yüz hatları için yüz hatlarının dengeli görünmesi önemlidir. Güzel ve estetik görünmek için yüzdeki organların birbiriyle uyumlu olması gerekir. Böylece yüzdeki altın oran yani simetri sağlanmış olur.

Bu nedenle çene estetiği yüzün diğer kısımlarındaki ağız bölgesi ve yüzün ortasında bulunan burun ve yanaklar anatomik yapılara göre yapılmalıdır. Çene yapısındaki estetik problemlerin düzeltilmesi yüzü oluşturan yapılar arasındaki uyumu sağlarken ağzın, dudakların ve burnun görünümüne de desteklediğinden yüz bölgesinde estetik müdahale talebi olan bütün hastalarda çene yapısının da değerlendirilerek en iyi bir sonuç için estetik problemlerin de çözülmesi önerilir.

Çene Estetiği Sonrasında İz Kalır Mı?

Çene estetiği genellikle ağız içinden yapıldığı için görünür bir iz kalmaz. Küçük çeneleri büyütmek için protez kullanıldığı gibi hastaların kendi dokusunu kullanarak da işlemler gerçekleştirilebilir. Büyük ya da çıkık çeneler de ise kemiğe yönelik işlemler şarttır.