Skleroterapi, varisli damarları ve “örümcek damarlarını” tedavi etmek için kullanılan tıbbi bir uygulamadır. Skleroterapi sırasında, uzman hekim varisli damar içine bir solüsyon enjekte eder. Bu ilaçlı çözelti damarın astarını tahriş eder, şişmesine ve birbirine yapışmasına neden olur. Zamanla, varisli damar vücuttan atılarak kişinin derisi daha pürüzsüz bir görünüm alır. Skleroterapi kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir ve 1930’lardan beri kullanılmaktadır. Varis ve örümcek damarlarının tedavisinde başarılı olan skleroterapi günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılır.

Skleroterapi hangi durumlarda tercih edilmelidir?

Skleroterapi özellikle küçük varisli damarlarda ve örümcek damar denilen varis problemlerinde işe yarar. Skleroterapi uygulanan kişilerin çoğunda varislerin tamamen temizlendiğini görebiliriz. İlaç enjekte edilen damarlarda, her seansta ortalama olarak %50 ila %80 arasında varis kaybı görünür. Kanıtlanmış olan araştırmalara göre skleroterapi yapılan kişilerde hiçbir zaman %10’un altında bir etki görülmemiştir.

Genel olarak örümcek damarlar 3 ila 6 haftada tedaviye yanıt verir, daha büyük damarlar ise 3 ila 4 ay içinde yanıt verir. Damarlar tedaviye cevap verdiğinde, tekrar ortaya çıkmazlar. Bununla birlikte, yeni damarlar zamanla ortaya çıkabilir. Gerekli durumlarda skleroterapi tekrarlanabilir.

Köpük skleroterapi nedir?

Normal olarak STD, tedavi edilecek damar içine doğrudan bir solüsyon olarak enjekte edilir. Köpük skleroterapi küçük bir hacimde hava ile hızlı karıştırma ve çalkalama ile çözeltinin küçük miktarlarını köpüğe çevirir. Köpük skleroterapi, klasik skleroterapi ile tedavi edilemeyecek kadar büyük olan işlemler için tercih edilir.

Bu uygulama ultrason kontrolü altında gerçekleştirilir. Köpük çözeltisi, damarın yoğun spazmına neden olur ve tahriş edilen damar kendi kendini yok eder.

Köpük, geleneksel skleroterapiden daha mı iyidir?

Köpük skleroterapisi sonuçları çok umut vericidir ve bu tedavi yöntemi cerrahi ameliyatlara alternatif olarak sunulmaktadır. Çok geniş ve çok büyük varisli damarlarınız varsa, skleroterapiden ziyade ameliyatla daha etkili sonuçlar alabilirsiniz

Köpük skleroterapi nasıl yapılır?

Kişilerin varisli damarlarının sayısına bağlı olarak, 2 veya 3 seans tedaviye ihtiyacınız olabilir. Tedavi edilecek ana yüzey damarı başlangıçta ultrason taraması kullanılarak bacağınızda işaretlenecektir. Lokal anesteziden sonra genellikle alt baldırda veya orta baldırda küçük bir deri bölgesine skleroterapi iğnesi enjekte edilir ve yine ultrason taraması kullanılarak damara bir iğne yerleştirilir.

Köpük enjekte edildiğinde hafifçe batma hissedebilirsiniz, ancak genellikle bu işlem ağrısızdır. Köpüğün damardaki geçişi ultrason taraması ile izlenecek ve her iğneye köpük enjeksiyonları 2 veya 3 kez tekrarlanacaktır.

Yeterli köpük enjekte edildikten sonra iğneler çıkarılır ve tedavi edilen damarları sıkıştırmak için bacağınıza bandaj uygulanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.