Yaş faktörü, genetik miras, yer çekiminin etkisi birleşince yüzde bazı değişiklikler meydana gelir. Bunların başında da yüz bölgesindeki şakaklar gelir. Özellikle 40 yaşından sonra cildin elastikiyeti azalır. Bu da ciltte deformasyonlara sebep olur. Cilt gevşer ve sarkmaya başlar. Şakaklarda aşağı doğru bir hareketlenme görünür, bu da gözlerin dış kısmına ve kaşlara baskı yapar. Bu sarkmanın sonucunda şakak bölgesindeki deri deforme olur. Şakak bölgesindeki sarkmanın tek çözümü şakak germe estetiğidir. Şakak germe estetiğinde şakaklardaki fazla deri kesilerek yüze genel olarak daha genç bir hava verilir.

Şakaklar neden sarkar?

Şakaklar, yüz bölgesindeki genel deformasyona bağlı olarak sarkar. Tabii bu sarkmanın en önemli sebeplerinden biri de  yer çekimidir. Yer çekiminin etkisine dayanamayan cilt dokusu zamanla yumuşar, gevşer ve sarkma görülür. Şakak sarkmasının yanı sıra yaş faktörü, cilt yapısı, sigara kullanmak, spor yapmamak ve düzensiz yaşam stili şakakların erken yaşta sarkmasına sebep olur. Genel olarak şakak germe estetiği 40 yaşının sonlarında da görülse dış faktörlerden dolayı şakak germe estetiğine genç yaşta da başvuranlar oluyor.

Şakak germe estetiği nasıl yapılır?

Şakak germe estetiği yüz bölgesine yapılan en hızlı ve en risksiz ameliyatlardan biridir. Şakak germe estetiği lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Genellikle şakak germe estetiği 30 dakika ila 60 dakika arasında sürer.

Şakak germe estetiği, şakakların saçlı deri ile birleştiği yerden başlar. Saçlı derinin içine uygulanan kesilerden şakak derisi yukarı doğru kaldırılarak çekilir. Eğer kişinin şakak sarkma derecesi yoğunsa buradaki fazla deri kesilerek dışarı atılır. Bazı kişilerde şakak germesi ile birlikte göz çevresi estetiği de yapılabiliyor. Özellikle göz çevresine yoğun kırışıkları olan kişiler göz kapağı estetiği, şakak germe ve kaş kaldırma estetiğini kombine olarak yaptırıyor. Eğer siz de göz çevrenizde farkedilebilir bir değişiklik görmek istiyorsanız kombine ameliyatları değerlendirebilirsiniz.

Şakak germe estetiği sonrası iyileşme süreci

Şakak germe estetiğinden sonra hastalar aynı gün içinde taburcu edilebilir. İyileşme süresinde kişilerin şakaklarını, gözlerini ve kaşlarını zorlayan mimiklerden uzak durmaları önerilir. Bu süreçte ne kadar az mimik kullanırsanız sizin için o kadar iyi olacaktır. Şakak germe estetiğinden sonra iyileşme süreci genellikle 2 haftadır. 2.haftanın sonunda morluklar, şişlikler inmiş olur. Şakak germe ameliyatından sonra yüz ifadeniz de bir değişiklik olmaz, genel olarak yüzünüze genç bir ifade kazandırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir