Saç tedavisi teknolojisi günden güne gelişerek yeni teknikleri bizler ile buluşturuyor. Saç tedavilerinde kullanılan en yeni teknolojilerden biri de PRP yöntemidir. PRP saç tedavisinin amacı, saç derisinin yenilenmesini sağlamak, onarmak, güçlendirmektir. Bu işlem için hastanın kendi kanı kullanılır. Kişiden alınan 10-20 ml kan özel santrifüj işleminden ve mikro filtreleme yönteminden geçirilerek alyuvarlar kandan ayrılır. Böylece kanın içindeki trombosit ve akyuvarlar gibi zengin plazmalar PRP yöntemi için uygun bir hale getirilir. İşlemden geçirilerek zenginleşen bu kanın doku onarıcı görevi sayesinde saç derisi tedavi edilir. PRP işlemi, saç ekimi sonrasında iyileşme sürecinin hızlanmasına da yardımcı olur.

PRP tedavisini neden tercih etmeliyim?

PRP saç tedavisinin en büyük avantajı kişinin kendi kanından üretilmesidir. Böylece kan yoluyla hastalık bulaşması, alerji veya vücudun bu tedaviyi kabul etmeme gibi sorunlar PRP tedavisinde görülmez. PRP tedavisi mikro iğneler aracılığı ile yapılır. Bu iğneler oldukça minik olduğu için ciltte hasar bırakmaz, cilt kısa sürede kendini toparlar. PRP uygulamasında yeni kollajen üretimi ve yeni damarların gelişmesi sağlanır. Dokulardaki hasarlar tamir edilir, büyüme maddeleri geliştirilir.

PRP ile daha güçlü saçlar

PRP tedavisi sayesinde dökülen saçlarınızı tedavi edebilirsiniz. Normalde günlük olarak 100-150 tel saç dökülmesi normal olarak görülür. Fakat bu rakamdan daha fazla saç dökülmesi olan kişiler mutlaka doktora gitmelidirler. PRP işleminde kişinin kendi kanı alınarak, saç kökleri tedavi edilir. Kanın içindeki fibroplast, saç köklerini besler, gelişmesini destekler. PRP yöntemi özellikle genetik saç dökülmelerinde etkili bir işlemdir.

PRP tedavisinde ne kadar kan alınır?

Saç tedavilerinde kullanılan PRP işleminde kişiden 10 cc kan alınır. Bu da bir çay bardağının 1/10’u kadarına denk gelir. Alınan bu kan işlemden geçirilerek kırmızı ve beyaz kan olmak üzere ikiye ayrılır. Kırmızı olan kanda akyuvar, trombosit, pıhtılaşma faktörleri ve PGF bulunur. Kırmızı kan, özel bir işlemden geçirildikten sonra napaj yöntemi ile saç derisine uygulanır. PRP tedavisi ortalama 30 dakika sürer. Uygulama sırasında acı hissedilmez, uygulama sonrası kişiler günlük hayatlarına devam edebilir.

PRP tedavisi tekrarlanabilir mi?

PRP saç tedavisini tekrar yaptırabilirsiniz. PRP uygulamasını 15 günde bir en fazla 30 dakika olacak şekilde yaptırmanızı öneriyoruz. PRP tedavisinin etkisi 3-4 ay sürüyor. Daha sonraları yılda bir kere PRP yaptırmak sizin için yeterli olacaktır. PRP, ihtiyaca göre saç mezoterapisi ile kombine edilerek de uygulanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir