Kulak Deliği Küçültme

Estetik amaçla takılan ağır küpeler zamanla kulaklarda estetik olmayan görüntülere sebep olabiliyor. Ağır küpeler zamanla kulak deliğinin yırtılmasına yol açar. Özellikle yaş faktörünün devreye girmesiyle birlikte kulak deliğinde kendiliğinden sarkma ve gevşeme meydana gelir. Bunun üzerine takılan ağır küpeler kulak memesinin büyümesine ve kulak deliğinin yırtılmasına sebep olabilir. Kulak memesinde kas bulunmadığı için kulakların kendiliğinden tekrar sıkılaşması veya kulak deliğinin kendini toparlaması mümkün değildir. Kulak deliği küçültme ameliyatı çok pratik kısa süren bir işlemdir. Kulaklarınızın daha estetik ve genç görünmesi için kulak deliği küçültme ameliyatı olabilirsiniz.

Kulak deliği büyümesi

Moda olan ağır küpeler ve tünel adı verilen kulak deliği büyütme işlemi kulak deliğinin en büyük düşmanlarıdır. Tünel yapılan kulaklarda tekrar kendiliğinden kulak deliğinin küçülmesi imkansız olabiliyor. Aynı şekilde ağır ve büyük küpeler de kulak deliğini esneterek kulak deliğinin büyük görünmesine ve kulağın sarkmasına yol açar. Kulak deliğinin büyümemesi için ağır küpelerden uzak durmalı, küpe taktığınız zaman eve geldiğinizde mutlaka kulağınızdan çıkarmalısınız. Özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlarda kolajen maddesi azaldığı için kulak memesi yer çekimine karşı koyamaz ve düşer. Ağır küpeler takan orta yaşlı kadınlarda kulak deliği büyümesi daha sık görülür.

Kulak deliği nasıl küçültülür?

Kulak deliği küçültme işlemi oldukça kısa bir sürede tamamlanır. Rahat ve pratik bir işlemdir. Genişleyen kulak deliği lokal anestezi altında özel bir teknik ile dikilir. Kulak deliğinde aşırı bir sarkma ve estetik dışı bir görüntü varsa bu da toparlanır. Kulak deliği küçültme ameliyatı kulak memesi bölgesinde yapılır, bu ameliyatta kulağın üst kısmına dokunulmaz. Kulak deliği küçültme işlemi sırasında lokal anestezi kullanıldığı için acı hissedilmez.

Kulak deliği küçültme ameliyatı sonrası

Kulak deliği küçültme ameliyatı basit bir işlem olduğu için hastalar aynı gün içinde taburcu olabilir. Anestezinin etkisinden dolayı kulakta bir süre uyuşukluk hissedilebilir, normaldir. İşlemden sonra evde birkaç gün bandajlı bir şekilde istirahat etmesi önerilir. Bandajlar ve dikişler bir hafta içinde alınır, sonrasında kulağın kendi iyileşme süreci başlar. Kulak deliği küçültme ameliyatının sonraki iyileşme sürecinde kişinin hijyen kurallarına uyması önemlidir. Ameliyattan sonraki 2-3 ay küpe takmamanızı öneririz. Sonrasında ise ağır küpelerden uzak durmalı, sürekli küpe takmaktan kaçınmalısınız. Kulak memesi yumuşak bir doku olduğu için tam olarak iyileşmesi 8 ay alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir