Mevcut yüz hatları ile yüzündeki kırışıklık ve sarkmalardan memnun olmayan; ancak bunun için cerrahi işlemlere de başvurmak istemeyen kişilere uygulanan ameliyatsız yüz germe operasyonlarından biri de ip askıyla yüz germe dir. Yaş aldıkça yer çekimi nedeniyle yüzde meydana gelen sarkma ve gevşemelere çözüm olarak uygulanır. İple yüz germe nasıl yapılır, İp Askıda Hangi İp Nereye Kullanılır, kimler bu operasyon için uygundur ve etki süresi ne kadardır gibi soruların cevaplarını ve çok daha fazlasını bu yazımızda bulabilirsiniz. 

İp Askı işlemi nasıl yapılır?

Ciltteki sarkma, gevşeme ve kırışıklıkların giderilmesini sağlayan bu işlem oldukça kolaydır. Lokal anestezi altında, kişinin günlük yaşamı içerisinde ve yaklaşık 45 dakika gibi kısa bir sürede uygulanır. Herhangi bir kesi izi olmamasına rağmen gözle görülen bir fark yaratıp doğal bir görünüm sağlar. Uygulama öncesinde doktor detaylı bir muayene yapıp işlemin hangi bölgelere yapılacağına karar verir ve bu bölgelere işaret koyar. Böylece uygulama esnasında bir hata olma ihtimali sıfırlanır. Ardından hastanın konforu için uygulama öncesinde yüz bölgesine lokal anestezi etkisi veren özel bir krem uygulanır. Ağrı eşiği düşük olan hastalarda ip girişinin olacağı yerlere lokal anestezi de yapılabilir. Böylece uygulama esnasında hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez.  İnce uçlu iğnelere takılı olan ipler uygulama öncesi işaretlenen bölgelere yerleştirilerek germe işlemi tamamlanır.

İp askıda hangi ip kullanılır?

İple yüz germe işleminde kullanılan birden fazla farklı ip türü mevcuttur. Başlıca kullanılan ip çeşitleri “Polilaktik asit” ve “Polidioksanon (PDO)”dır. Bu iplerin en belirgin özelliği vücut tarafından kısa sürede emilen, insan dokusu ile uyumlu, yerleştirildiği bölgede cilt altındaki onarıcı hücreleri uyaran ve böylece kolajen üretimini arttırıp sıkılaşma ve gerginlik sağlayan ipler olmalarıdır. Cilt altında tamamen erimeleri 10-12 hafta kadar sürer ve oluşturdukları sıkılaşma etkisi operasyonun ardından yaklaşık 3 ay kadar artarak devam eder. Bu ip türlerinin dışında kullanımı yaygın olmayan Kaprolaktam içerikli ipler de mevcuttur. 

İple yüz germe türleri nelerdir?

Tess Lift iple yüz germe yöntemi; yüz, boyun, yanaklar ve kaş bölgesinin gerilmesinde kullanılan yöntemdir. Yüzde sarkmanın fazla olmadığı ve nispeten daha genç olan hastalara uygulanır. Bu uygulamada kullanılan iplikler polypropylenden yapılmıştır ve vücutta erimezler. Ameliyatlarda kullanılan ipliklerdendir. Dolayısıyla hayat boyu vücutta kalmalarına rağmen herhangi bir reaksiyona da neden olmazlar. Bir kanül aracılığıyla yüze yerleştirilir ve kanül dışarı alındığında ipler deri altında kalırlar. Bu iplikler aracılığıyla yüz yukarı alındıktan sonra ipliklerin dışarıda kalan kısımları görünmeyecek ve hissedilmeyecek şekilde kesilir. 

Silhouette Soft iple yüz germe yöntemi; ameliyatsız yüz germe işleminde kullanılan polilaktik asit (PLA) ipler ile uygulanan yöntemdir. Bu ipler cilt altına yerleştirildiğinde üzerlerindeki 8-12-16’lı koniler sayesinde ciltte askı görevi yaparlar. Ciltteki kolajen miktarını ve yenilenme hızını arttırıp zaman içerisinde de eriyerek kaybolurlar. 

Thread Lift iple yüz germe yöntemi; farklı çaplarda ve yapılardaki düz, kılçıklı veya çapraz örgülü PDO ipler ile uygulanan yöntemdir. Diğer PDO iplerde olduğu gibi cilt altına yerleştirilerek ciltte germe işlemi yapılır. Etkisi ilk 3 ayda görünür ve yaklaşık 2 sene kadar devam eder. Yanak, kaş, göz kapağı, alın, çene ve boyun bölgelerini germe işlemlerinde kullanılır.

Spring Thread iple yüz germe yöntemi; Fransız askısı ya da Dinamik askı olarak da bilinen bu yöntemde kullanılan ipler silikon yapıdadırlar. Kalıcı ve esnek iplerdir. Diğer iplere göre etkinlikleri çok daha uzun sürmektedir. Bu iple yapılan yüz germe işlemlerinin kalıcılıkları yaklaşık 4-5 yıl kadar sürebilmektedir. Yüz, boyun, göğüs, kol, bacak, popo ve karın sarkmalarında kullanılırlar. Her ne kadar bu uygulamalar için kullanılan ipler olsalar da daha kalın yapıda olmaları nedeniyle zaman içerisinde çok ince derili kişilerde cilt altından belli olmaları gibi bir dezavantajları da olabilmektedir. 

İp Askı işleminde kullanılan ip çeşitleri neye göre ayrılır?

İple yüz germe uygulamalarında kullanılan iplikler dokuda kalış sürelerine ve yapılarına göre ayrılırlar. 

Dokuda kalış sürelerine göre, kalıcı ve geçici iplikler vardır. Kalıcı iplikler, zaman içerisinde vücutta erimeyen ancak herhangi bir reaksiyona da sebep olmayan ipliklerdir. Örneğin, Thread Lift ve Spring Tread gibi iplikler bu gruba girmektedirler. 

Geçici iplikler ise zaman içerisinde dokuda eriyerek kaybolma özelliğine sahiplerdir. Silhoutte Soft iplikler bu gruba girmektedirler.  İpliklerin yapılarına göre, düz ve çentikli/kancalı/kılçıklı iplikler olmak üzere 2’ye ayrılırlar. Düz iplikler, ameliyatlarda kullanılan dikiş ipleri gibi düz yüzeylidirler ve yüz askılamada sıklıkla kullanılmaktadırlar. Çentikli/kancalı/kılçıklı iplikler ise yüzeyinde kabartı ve kancaların bulunduğu ipliklerdir ve uygulanacak olan tekniğe göre yine sıklıkla kullanılmaktadırlar. 

İp Askı işlemi kimlere uygulanır?

 • Sarkmalara bağlı cilt fazlalığının aşırı olmadığı ve daha az yüzeysel kırışıklığa sahip kişiler için oldukça uygun bir yöntemdir. 
 • Yüzünün çeşitli bölgelerinde sarkma ve gevşemeler bulunan, cildinin eski diriliğine tekrar kavuşmasını isteyen; ancak bunun için ameliyat olmak istemeyenler için çözüm sunar. 
 • Genellikle 35-50 yaş grubuna uygulanmakla beraber eğer çok fazla sarkma ve deformasyon yoksa daha ileri yaşlardaki kişilere de uygulanır. 
 • Özellikle ağız ve çene bölgesinin aşağıya doğru sarktığı durumlarda memnun edici sonuçları vardır. 
 • Boyun bölgesinde de güvenle kullanılır.

İple yüz germe işlemi her cilt tipi için uygun mudur?

Ne yazık ki aşırı derece kırışmış, sarkmış ve deforme olmuş ciltler için uygun değildir. Bu tip hastalar iple yüz germe işleminden yeteri kadar verim alamaz ve memnuniyetsiz olurlar. Bu nedenle bu kişilerin yüz germe ameliyatlarına yönlendirilmesi gerekir. Cildin çok kalın ve ağır olduğu durumlarda ipler işe yaramazken, çok ince ve kırışık olduğu durumlarda da işlem yetersiz kalır. Bu işlem için en uygun adaylar hafif kırışıklığın olduğu ince yapılı cilde sahip fazla sarkması olmayan kişilerdir. 

İp Askı yüz germe işlemi hangi bölgelere uygulanabilir?

Bu işlem ilk olarak ağız kenarı ve çene hattında oluşan cilt sarkmalarına yönelik olarak kullanılmaya başlanmıştır; ancak günümüzde geliştirilen yeni ip ve teknikler sayesinde yüz, boyun, gıdı, kaş, yanaklar ve daha birçok bölge için sıklıkla kullanılmaktadır. 

İple yüz germe işlemi kimlere uygulanmaz?

 • Yüzdeki sarkma ve deformasyonun fazla olduğu 50 yaş üstü kişilere,
 • Çok hassas cilt yapısına sahip olup ip işlemini tolere edemeyeceklere, 
 • Cilt altı dokusu çok ince olanlara,
 • Hamilelere ve aktif enfeksiyonu bulunanlara uygulanmaz. 

İple yüz germe işlemi ne zaman etki eder?

İşlem sonrası cilt üzerinde ilk etkiler hemen görülmeye başlar; ancak tatmin edici değişimi ve en iyi sonucu uygulamanın üzerinden 3 ay geçmesiyle beraber verir. Bu süre boyunca cilt altındaki ipler sayesinde kolajen üretimi sürekli desteklenerek sıkılaşma ve toparlanma sağlanır. 

İple yüz germe işleminin etkisi ne kadar sürer?

Kişinin yaşam şekline bağlı olmakla beraber işlemin etkisi hangi ipin kullanıldığına bağlı olarak yaklaşık 6ay – 5 yıl kadar sürer. Silikon içerikli iple germe yapılması halinde bu süre çok daha uzundur. Sigara ve alkol tüketimi bu süreyi kısaltabilir. Ayrıca operasyon sonrası uzmanın önereceği işlemler dönemsel olarak yapıldığı sürece kalıcılık etkisi korunur. 

İple yüz germe işleminin avantajları nelerdir?

 • Cerrahi bir işlem olmadığı için genel anestezi uygulanmaz. Dolayısıyla anestezinin yan etkilerinden ve risklerinden sakınılmış olunur. 
 • Tamamen medikal bir işlemdir.
 • Kesi vb. Müdahaleler yoktur. Bu sayede kişi günlük yaşamına rahatlıkla geri dönebilir. 
 • İşlemin çok kısa bir süre içerisinde yapılıyor olmasının yanı sıra etkilerinin işlem biter bitmez başlıyor olması kişinin moralini yükseltir. 
 • Mimikleri ve doğal ifadeyi bozmaz.
 • Sosyal hayata dönüş süresi oldukça kısadır.
 • Ciltteki sarkıklar giderilirken kolajen üretiminde de artış sağlanmış olur. 
 • Uygulama sonrasında herhangi bir iz kalma ihtimali yoktur.
 • Uygulanabileceği kişi kriterleri oldukça geniştir. 

İple yüz germe işlemi acılı bir işlem midir?

İşlem öncesinde lokal anestezi uygulanması sayesinde hasta acı hissetmez. İşlem süreci oldukça konforlu geçer. İşlem sonrasında çok hafif derecede şişlik ve morluklar oluşabilir; ancak çok kısa bir sürede kendiliğinden geçerler. İyileşme sürecinde cilt hassas olabileceği için cildi tahriş edecek uygulamalardan kaçınılması tavsiye edilir. Bu dönemde düzenli bakım uygulayarak iyileşme hızı arttırılabilir.  

İple yüz germe işleminin yan etkileri var mıdır?

İple yüz germe operasyonu sonrasında ufak tefek yan etkiler görülebilir. Bunlar çok kısa sürede geçecek olan ödem, morluk, hassasiyet ve deri düzensizlikleridir. Tüm bu hafif yan etkiler 3-5 gün içerisinde tamamen kaybolur. 

İple yüz germe işlemi öncesinde hasta nelere dikkat etmeli?

Bu uygulama öncesinde hastalar bir ameliyat titizliğinde davranmalıdırlar. Hastanın en az 4 saat kadar aç kalmış olması, son bir aydır kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor olması, alerjik bir durumunun bulunmaması ve rutin olarak kullanılan ilaçlarla ilgili doktorunu bilgilendiriyor olması gerekmektedir. Her ne kadar basit ve cerrahi işlem gerektirmeyen bir uygulama olsa da yine de kısa süreli yapılan bir müdahaledir. Herhangi bir komplikasyon oluşmaması adına uzman kişiler tarafından yapılıp tüm detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. 

İple yüz germe işlemi sonrasında hasta nelere dikkat etmeli?

Yüz germe işlemi sonrasında hasta günlük yaşamına hemen dönerken, iplerin giriş çıkış noktalarına yaklaşık 5 gün boyunca antibiyotikli kremler sürülüp enfeksiyona karşı dikkat edilmeli, yine 5 gün boyunca sırt üstü yatmaya özen gösterilmeli ve 3 hafta boyunca spor yapmaktan, masaj yaptırmaktan, güneşlenmekten ve aşırı mimik içeren hareketler yapmaktan uzak durulmalıdır. 

Kalıcı olan ipliklerle yapılan işlemden hastanın memnun olmaması halinde iplikler çıkarılabilir mi?

Hasta eğer uygulamanın sonuçlarından memnun değilse, çıkarılabilir. Ancak genellikle hastalar daha önceki işlemde kullanılan ipliğin materyaline yönelik bir belgeye sahip değillerdir. Bu nedenle ipliklerin çıkarılma işlemi zorlaşmaktadır. Bunların önüne geçebilmek için tüm bu işlemlerin uzman kişiler tarafından yapılması ve hastanın işlem öncesinde tüm detaylar hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. 

İple yüz germe işlemi tekrar edilebilir mi?

Eriyebilir iplerin kullanıldığı germe işlemlerinin etkisi yaklaşık 2-5 sene sürmektedir. Bu sürenin sonunda dilenirse tekrar edilebilir. Silikon iplerin kullanıldığı işlemlerin kalıcılığı ise yaklaşık 5-6 yıl kadardır. Yine bu sürenin bitiminde hasta dilerse işlem tekrar edilebilir. 

İp Askı fiyatları ne kadardır?

Bıçak altına yatmak zorunda olmadan kırışıklıklardan, sarkmalardan ve deformasyonlardan kurtaran iple yüz germe işleminin fiyatı kullanılacak olan ip sayısına ve türüne göre değişkenlik göstermektedir. Kişilerin yüzlerindeki sarkma ve kırışıklık miktarı birbirinden oldukça farklıdır. Dolayısıyla kişiselleştirilmiş bu uygulama için en doğru fiyat hasta muayenesi sonrasında uzman doktor tarafından verilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.