Dişeti hastalıkları basit veya kemiği de etkileyen dişeti iltihabı,  dişeti çekilmesi, dişeti büyümesi gibi birçok rahatsızlığı içerir. Dişeti iltihabı başlangıçta sadece kanama ve ağız kokusu ile belirti verirken, hastalığın ilerleyen dönemlerinde dişi tutan kemiğin de etkilenmesi ile daha kronik bir hal alabilir. Kronikleşmiş dişeti hastalığı ilerleyerek dişlerde hassasiyet, diş boylarında uzama, dişeti çekilmesi, dişlerde sallanma gibi daha önemli ve ilerde diş kaybına kadar gidebilecek olaylara yol açabilir.

Dişeti hastalıklarının tedavisi hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlı olarak değişir. Diştaşı temizliği gibi rutin bir uygulamayla bile bazen dişeti iltihabının giderilmesi mümkün iken; ileri safhalarda cerrahi teknikler de içeren tedaviler gerekebilir.

Dişeti hastalıklarının tedavisinde lazer cihazları destekleyici tedavi olarak sıklıkla yer almaktadır. Lazer uygulamaları ayrıca ağız kokusunun tedavisinde, dişeti kanamalarında, estetik dişeti uygulamalarında ve aft tedavisinde ağrısız tedavi seçeneği olabilir.