Üst dudak kısalığı olarak da bilinen lip lifting ameliyatı, üst dudak bölgesinin uzunluğundan memnun olmayan hastalara uygundur. Bu işlemde, üst dudak, kolumella tabanı (burnun orta sütunu) ile dudağın kırmızımsı pembemsi yerin arasındaki bölgeyi ifade eder. Plastik cerrahide normal olarak bu alanın ideal uzunluğu 12-15 milimetre arasındadır. Bununla birlikte, bu aralık kişilerin yüz hatlarına ve yüzünün büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Lip lifting yani dudak kaldırma ameliyatında kişilerin bu bölgesindeki mesafeyi azaltarak dudaklarına melek kanadı etkisi yaratmayı amaçlıyoruz.

Angel Lip lifting nedenleri nedir?

Üst dudak kaldırma veya üst dudak kısaltılması ameliyatı ile ilgilenen kişilerde önce yüz hatları incelenir. Dudak ile burun arasında mesafenin uzunluğunu kişi istirahat halindeyken yani dudak hareket etmiyorken ölçmek gerekir.  Aslında, üst dudağının dikey doğrultudaki uzunluğu neredeyse alt dudak-çene uzunluğu kadar uzar. Bu özellik tek başına daha fazla uyum ve denge oluşturmak için üst dudak kısaltma uygulamasını düşünmek için yeterli bir sebeptir.

Gülümsediğimizde, örneğin üst dudağın yukarı ve dışarı doğru çekilmesi normaldir ve dişlerinizin bir kısmını açığa çıkarır. Üst dudağın aşırı uzun olması halinde, gülümsediğinizde dişler görünmez. Bu da üst dudak kaldırma ameliyatının nedenlerinden biridir. Üst dudağınız kaldırıldığında dişleriniz daha görünür olacaktır.

Üst Dudak Kaldırma Nedir?

Üst dudak kaldırma ameliyatı sırasında, üst dudak bölgesinde, dikey uzunluğunu kısaltmak için fazla deri alınır. İstenen ölçümü elde etmek için, iki teknikten biri gerçekleştirilebilir. Birincisi, cildin küçük bir bölümünün çıkarıldığı kırmızı dudak sınırında (dudak silindiri) yapılan bir kesiyi içerir. Sonuç olarak, üst dudak yükselir ve kısaltılır.. Bununla birlikte, bu teknik, bazı hastalarda bir ameliyat izinin görünür olmasına neden olabilir.

İkinci ve daha popüler olan yaklaşım, üst dudağın birleştiği burun altında bir kesi yapmaktır. Bu kesinden girilerek fazla olan deri kesilir, kesinin kenarları dikilerek ameliyat tamamlanır. Bu işlemde dikişler burun altına gizlendiği için ameliyat izi belli olmaz.

Ameliyat sonrası iyileşme süreci

Angel Lip lifting ameliyatından sonra iyileşme süreci 5-7 gün arasında değişir. Bu süreçte üst dudağınıza buz masajı yapmalısınız. Ameliyattan sonraki ilk 72 saatte dudağınızın şişmesi normaldir. Dikişler 5 gün içinde alınarak günlük hayatınıza geri dönmeniz sağlanır.

Angel Lip lifting ameliyatının sonuçları nelerdir?

  • Ameliyat sonrası üst dudak ile burun arasındaki mesafe kısalır
  • Üst dudağın vermillion çizgisi daha yukarı doğru çekilir
  • Üst dudağın kırmızı çizgisi uzatılır
  • Üst dudak ile alt dudağın orantısı değişir.

Angel Lip lifting kimlere uygundur?

Düzenli olarak dolgu yaptırıyor ve dudaklarınızın daha büyük görünmesini seviyorsanız lip lifting sizin için uygun bir ameliyattır. Daha büyük dudaklar için kalıcı çözüm arayanlar, dudağı ile burun arasındaki mesafeyi kısaltmak isteyen kişilerde lip lifting ameliyatı olumlu sonuçlar ortaya çıkarıyor. 1 saat süren ameliyat sonrasında eve gidebilir, aynı gün içinde ayağa kalkabilirsiniz. Kalıcı olarak melek kanadını andıran dudaklara kavuşmanızı sağlayan lip lifting ameliyatı çekici görünmeyi seven kadınlar tarafından da tercih ediliyor.