Yirmi yaş dişleri diş dizisinde en sonda yer alan dişlerdir. İnsanoğlunun sert gıdalardan yumuşak gıdalara geçişinin sonucu olarak bu dişlere artık fazla ihtiyaç kalmamıştır ve genetik olarak yeni nesillerde oluşumları azalmıştır. Yirmi yaş dişlerinin varlığı bazı sorunları da beraberinde getirmektedir.

Yer darlığından dolayı bazen tam olarak sürememekte ve hatta gömülü olarak kemik içerisinde kalabilmektedir. Yarı gömük yirmi yaş dişlerinin etrafında biriken gıdalar dişeti iltihabına neden olmakta ve buna bağlı olarak ağrı, şişlik ve çenenin kitlenmesi gibi sıkıntılar oluşabilmektedir. Yirmi yaş dişleri hemen yanında yer alan dişi çürütebilir, tüm ağızda ise çapraşıklıklara neden olabilir.

Normal sürebilmiş yirmi yaş dişleri ise iyi bakıldığı sürece sorun olmadan kullanılır. Yanak ısırma, diş çürüğü, dişeti cebi gibi nedenlerle çekimi gerekirse de rutin bir diş çekimi gibi gerçekleştirilebilir. Gömük ve yarı gömük 20 yaş dişlerinin çekimi ise lokal anestezi ile yapılabilen cerrahi bir işlem gerektirir.